Enerji Bakanı: Hedefimiz 1 milyon 600 bin metre sondaj

Enerji Bakanı: Hedefimiz 1 milyon 600 bin metre sondaj

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden rezervlerinin yoğun olduğu bölgeleri belirleyerek nokta atışlarla maden arama ve sondaj çalışmaları yapılacağını belirterek, “Şu ana kadar proje (Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi) kapsamında ilk öngörü haritalarının oluşturulması maksadıyla planladığımız 820 bin kilometrekarelik alanın yaklaşık 570 bin kilometrekarelik kısmını taradık. 100 günlük eylem planında hedefimiz 500 bin kilometrekarenin taranmasıydı.” dedi.

Dönmez, Ankara’da Genel Havacılık Terminali’nde düzenlenen “Havadan Jeofizik Araştırmaları Projesi” tanıtımında konuştu.

Türkiye’nin maden kaynaklarının âdeta röntgeninin çekildiğini ifade eden Dönmez, geçen sene aralıktan bugüne dek Türkiye’nin yarıdan çoğunun ilk etap ölçümlerinin tamamlandığını ifade etti.

Dönmez, şimdiye kadar bu kapsamda iki uçakla toplam bin 500 saatin üstünde uçuş gerçekleştiğini kaydederek, bu uçuşların yüzeye yakın olacak şekilde nominal 200 metre yükseklikte gerçekleştiğini aktardı.

Maden rezervlerinin yoğun olduğu bölgeleri belirleyerek nokta atışlarla maden arama ve sondaj çalışmaları yapılacağını belirten Dönmez, şunları ifade etti:

“Şu ana kadar proje kapsamında ilk öngörü haritalarının oluşturulması maksadıyla planladığımız 820 bin kilometrekarelik alanın yaklaşık 570 bin kilometrekarelik kısmını taradık. 100 günlük eylem planında hedefimiz 500 bin kilometre karenin taranmasıydı. Hamdolsun bugün bu rakamın da ötesine geçerek az önce dile getirtiğim üzere 570 bin kilometrekarelik kısmını taradık. İnşallah bu rakamı sene sonuna kadar 700 bin kilometrekareye çıkaracağız. Çevresel ve fiziksel koşulların olanaksızlığı sebebiyle maden arama ve tesbit çalışmalarının yapılamadığı bölgeler de dahil olmak üzere tüm Türkiye’nin havadan jeofizik haritalarını oluşturarak potansiyel alanları tesbit edeceğiz.”

“Karadan toplanmak istendiğinde 250 sene sürecekti”

Dönmez, havadan jeofizik verilerin toplanmasını esas alan proje kapsamında iki uçağa gerekli olan cihaz, sensör ve tüm ek donanımların entegrasyonunun yapılarak Türkiye’ye getirildiğini ifade etti.

Söz konusu proje ile havadan jeofizik araştırmalar sektörüne önemli bir yeniliğin de kazandırıldığını vurgulayan Dönmez, “Biliyorsunuz, bu araştırmaları Cessna Caravan modeli sabit kanatlı uçaklarla yapıyoruz. Uçaklarımızın kuyruk kısmına monte edilen Düşey Manyetik Gradient Sensörü, bu model uçaklar için dünyada ilk kere bizim projemiz için geliştirilip, üretildi. Bu sensörün projemize getirdiği avantajla yüzeye yakın yer altı yapılarını daha kolay ve net bir şekilde tesbit ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Dönmez, havadan jeofizik araştırmaların dünyada madencilik sektöründe başı çeken ülkeler tarafından aktif şekilde kullanıldığına dikkati çekerek, şu şekilde devam etti:

“Türkiye olarak bu alanda artık biz de varız. Dünyada bu alanda kullanılan en son teknoloji, donanım ve program neyse aynısını Türkiyede de kullanıyoruz. Proje kapsamında verilerin toplanması, kalite kontrolü, analiz ve haritalama işlemleri MTA’nın uzmanları ve mühendisleri tarafından yürütülüyor. Proje tamamlandığında dünyada havadan jeofizik araştırmalar sektöründe hizmet veren ilk 8 ülke arasında yer alacağız. Bu teknolojiyi kullanmasak bu verileri toplayabilir miydik? Evet toplayabilirdik. Ancak iki ekip ve klasik yöntemle bu veriler karadan toplanmak istendiğinde 250 sene sürecekti. Bu durumda yaklaşık olarak 100 kat daha uzun süreye ve 29 kat daha fazla hesaplı kaynağa da ihtiyaç duyulacaktı.”

Bakan Dönmez, proje tamamlandığında havadan hızlı ve etkin şekilde toplanan yüksek çözünürlüklü veriler ile daraltılan alanlarda karadan jeofizik, jeolojik ve sondaj çalışmaları sonucu nihai arama hedeflerine ulaşmayı planladıklarını ifade etti.

Projeyle, Türkiye ekonomisine ve madencilik sektörüne hesaplı ve vakit anlamında büyük katkılar sunulacağının altını çizen Dönmez, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak milli enerji ve maden politikalarımız kapsamında Türkiye’deki yerli maden potansiyelimizi ortaya çıkarmak için havadan yürüttüğümüz çalışmaların yanında, gemilerimizle de denizlerimizdeki hidrokarbon ve maden potansiyelimizin keşfedilmesi için çalışmalarımızı arasız sürdürüyoruz. Karada, denizde ve havada maden ve doğal kaynaklara ilişkin tüm varlıkların tesbiti için yapılması gereken ne var ise yapıyoruz. Karalarda yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında, MTA bu sene bir milyon 200 bin metre sondaj gerçekleştirdi. Yıl sonu hedefimiz ise 1 milyon 600 bin metre sondajı gerçekleştirmek. Bu rekor sondaj büyüklüğü. Enerjide bağımsızlığın ülkemizin geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bütün çalışmalarımızı bu bilinç ve sorumlulukla yürütüyoruz. Biz yalnızca bugün için değil, Türkiye’nin geleceği, gelecek nesilleri, 2023, 2053 ve 2071 vizyonları için çaba edip çalışıyoruz. Yerli kaynaklarımızı ne kadar çok kullanır, enerji teknolojilerini ne kadar fazla yerlileştirirsek, ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ hedefimize giden yolda o kadar güçlü olacağız.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.