Elektrik Üretiminde Yerli Kaynaklar Ön Plana Çıkıyor !

Elektrik Üretiminde Yerli Kaynaklar Ön Plana Çıkıyor !

Enerji Piyasaları İşletme AŞ’nin (EPİAŞ) netleşmemiş verilerinden derlediği bilgiye göre, Türkiye’de geçen sene 269 milyar 808 milyon 342 bin 45 kilovatsaat elektrik üretildi.

Söz konusu üretimin 89 milyar 140 milyon 442 bin kilovatsaati doğalgazdan karşılanırken, 46 milyar 768 milyon 927 bin kilovatsaatiyse ithal kömürden sağlandı.

Böylece, üretilen elektrikte doğalgazın payı yüzde 33, ithal kömürün payıysa yüzde 17,3 oldu.

Geçen yılki elektrik üretimine toplamda 66 milyar 930 milyon kilovatsaatlik katkısı olan akarsu ve barajlı santrallerin payı yüzde 24,8 düzeyinde gerçekleşti.

Sisteme 37 milyar 882 milyon 584 bin kilovatsaatlik elektrik üreten linyit kaynaklarının payıysa yüzde 14 oldu. Aynı zamanda, rüzgar enerjisi santrallerinden 15 milyar 419 milyon 756 bin kilovatsaat elektrik üretildi. Böylece, geçen senenin elektrik üretiminde rüzgarın katkısı yüzde 5,7 olarak kayıtlara geçti.

Jeotermal, biyokütle, güneş, fuel oil, asfaltit kömür ve maden kömüründen sağlanan üretim 12 milyar kilovatsaat, toplam üretim içerisindeki payıysa yüzde 4,4 oldu.

Toplam üretimde 2015 sonunda yüzde 44,3 olan yerli ve yenilenebilir kaynakların payı geçen sene böylece yüzde 48,9 düzeyinde gerçekleşerek, elektriğin nerdeyse yarısı bahis konusu kaynaklardan karşılandı.

Üretimin geri kalan yaklaşık yüzde 1’iyse sıvılaştırılmış doğalgaz ve nafta kaynaklarından sağlandı.

Türkiye, son dönemde, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payını arttırarak hem cari açığı azaltmayı hem de istihdamı arttırmayı hedefliyor. Bu kapsamda, yerli kömür ve yenilenebilir enerji kaynaklarının üretimdeki payı da giderek artıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da elektrik üretiminde hem yerli kömürün hem de yenilenebilir kaynakların payının giderek artacağını açıklamıştı. Bu kapsamda, 2017’nin ilk aylarında Çayırhan B sahası ve Çayırhan B termik santraliyle güneş enerjisinde Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri gerçekleştirilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.