Eğitimi tamamlamadan bırakıyoruz

Eğitimi tamamlamadan bırakıyoruz

 Avrupa İstatistik Ofisi 2016 Raporu’ndan ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye 18 ila 24 yaş arasındaki insanlar arasında lise eğitimini tamamlamadan eğitimi terk eden en yüksek ülke olurken, eğitimden erken ayrılma oranının Avrupa Birliği ülkeleri oranına göre oldukça yüksek olduğu da ortaya çıktı.

Ülkelerin eğitimi terk etme oranlarını konu alan son verileri toplayan Avrupa İstatistik Ofisi 2016 Raporu’ndan ve medya yansımalarından derlenen bilgilere göre, Türkiye lise eğitimini tamamlamadan eğitim yaşamını terk etmiş olanların oranının en yüksek olduğu ülke olarak belirlendi. Böylelikle, Türkiye’de 18 ila 24 yaş grubundaki gençlerin yüzde 34.3’ü eğitimini tamamlamadan sonlandırırken, eğitimden erken ayrılma oranı ile Avrupa Birliği ülkelerinin çok üzerinde olduğu görüldü. Listenin birinci esnasında yer alan Türkiye’nin en yakınında yer alan ülkeyse yüzde 19.8 ile İzlanda oldu. Maltaysa yüzde 19.6 oran ile onları üçüncü sıradan takip etti. Buna karşın eğitimi terk etme oranın en düşük olduğu ülke yüzde 2.8 ile Hırvatistan olurken, İsviçre ve Litvanya 4.8 oranı ile listenin ikinci esnasında yer aldı. Liseyi bitirmeden eğitimden ayrılma oranında AB ortalamasıysa 10.6 olarak belirlendi.

EĞİTİMİN DEĞİŞEN SİSTEMİ KONUŞULDU:

Medya incelemesinde konu ile ilgili yazılı basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. Gerçekleştirilen medya incelemesinde eğitim yaşamı ile ilgili, 2018 yılında, 659 bin 102 haber yansımasının olduğu belirlendi. Medyaya yansıyan haber başlıkları incelendiğinde, eğitimin en fazla sistem atışmaları ile konuşulduğu görüldü. Raporda, Türkiye’nin coğrafi bölgeler arasındaki eğitimi terk etme oranları da yer alırken, lise mezuniyeti olmadan eğitimini bırakmış öğrencilerin en yüksek olduğu yer yüzde 51.6 ile Güneydoğu Anadolu olarak belirlendi. Güneydoğu Anadolu’yu yüzde 46.6 ile Doğu Anadolu takip etti. Eğitimini terk edenlerin en düşük olduğu coğrafi bölgeyse Doğu Kara Deniz olarak kayıtlara geçti. Eğitimi bırakma oranları cinsiyet bakımından incelendiğinde de; 18 ile 24 yaş arasındaki erkeklerin lise mezuniyeti öncesi eğitimi terk etme oranının yüzde 32.3 olduğu görüldü. Kızlardaysa bu oranın yüzde 35.8 oranla erkeklerden daha yüksek olduğu anlaşıldı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.