Dünya şampiyonu ama tarlada çalışyor

Dünya şampiyonu ama tarlada çalışyor

Terör vakalarından dolayı Hakkari’nin Irak sınırındaki Şemdinli ilçesine bağlı Günyazı köyünden Van’a 30 sene önce göç eden Kara ailesinin 16 çocuğundan biri olan Ferhing Kara, 2011 senesinde Lise eğitimi için gittiği Kocaeli’de Jeet Kune Do sporu ile tanıştı. 7 ay Jeet Kune Do eğitimi gören Kara, daha sonra uluslararası yarışmalara hazırlandı. Kaldığı yurdun verdiği destekle, Güney Asya’da 10 Haziran 2017 tarihinde yapılan ve 12 ülkeden 750 sporcunun katıldığı Jeet Kune Do yarışmasına katılıp altın madalya alarak birinci olan Şemdinlili Kara, Tayland’ın baş kenti Bangkok’ta 16 Mart 2018 tarihinde geleneksel olarak bu sene üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Thai Sanatları-Oyunları ve Festivali’ne de ferdi olarak katıldı.

Yarışmadaki tek Türk sporcu olan Kara, Jeet Kune Do branşı +90 kiloda yarıştı. Çıktığı maçlarda rakiplerini bir bir geçen Kara, finalini de kazanarak Jeet Kune Do branşında birinci olarak altın madalya kazanan Türk sporcu oldu. Ancak Kara federasyon adına yarışmaya katılmadığı için aldığı altın madalyanın üstünde Türkiye Cumhuriyeti bayrağı işlenmedi. Kara, yarışmaya ferdi olarak katıldığı için milli sporculuk belgesi de verilmedi.

DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU, TARLADA OT BİÇİYOR

Üniversite öğrencisi Kara, yaz tatilinde Van’ın Eminpaşa Mahallesi’nde yaşayan ailesinin yanında geçiriyor. Tarlada ot biçerek ailesine maddi destek sağlamaya çalışan Jeet Kune Do 2018 dünya şampiyonu Kara, kaldığı yurdun verdiği destekle gittiğini Güney Asya ve Tayland’daki şampiyonaya katıldığını ifade etti. Kara, tarlada birlikte çalıştığı kardeşlerine de fırsat buldukçu Jeet Kune Do eğitimi vermeye çalıştığını ifade etti.

‘TÜRKİYE’NİN İLK DÜNYA JET KUNE DO ŞAMPİYONUYUM’

30 sene önce Şemdinli ilçesinde terör vakaları sebebiyle Van’a göç eden ailesinin yanında kalan Kara, “30 yıldan beri Van’da yaşıyorum.16 kardeşim var. Bir çoğumuz okuyor. 2011 depreminden sonra okul okumak için bir dernek aracılığı ile Kocaeliye gittim. Kocaeli’de 2012 senesinde bu sporla tanıştım. Tanıştığım ilk andan beri de bu spora aşık oldum. 7 senedir aralıksız yaptığım bu sporda aşağı yukarı her gün antreman yapıyorum. Türkiye’yi temsilen iki kez yurtdışındaki yarışmalara katıldım. Güney Asya’da 10 Haziran 2017 tarihinde yapılan ve 12 ülkeden 750 sporcunun katıldığı Jeet Kune Do yarışmasında altın madalya alarak birinci oldum. Tayland’ın baş kenti Bangkok’ta 16 Mart 2018 tarihinde geleneksel olarak bu sene üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Thai Sanatları-Oyunları ve Festivali’ne katıldım ve burda düzenlenen dünya 1’inci Jeet Kune Do şampiyonasına katıldım. 67 ülkeden 2 bin 800 sporcu arasında altın madalya alarak dünya birincisi olan tek Türk sporcu oldum” dedi.

MİLLİ SPORCU OLMAK İSTİYORUM

Yurtdışındaki şampiyonalarda aldığı kupaları ve belgelerini gösteren Jeet Kune Do Dünya Şampiyonu Kara,”Güney Asya şampiyonasında edindiğim arkadaşlarım Türkiye’yi desteklediler. Bu beni çok etkilemişti. Bu insanlar Srilankalıydı.Belki ömürleri boyunca Türkiye’yi göremeyecek insanlar.Ama sanki onların yurttaşıymışım gibi, onların kardeşiymişim gibi arkamda ‘Türkiye’ diye bağırıyorlardı.Srilanka’lı benim öğrencisini yendiğim antrenör, bana dünya şampiyonasında antrenörlük yaptı. Benim içimi dağlayan en önemli husus, almış olduğum madalyanın üstünde birçok ülkenin bayrağı var. Yalnızca bizim bayrağımız yok. Yenmiş olduğum ülkelerin bile bayrağı var ama Türkiye’nin bayrağı yok. Neden? Tayland Cumhuriyeti bize turnuvaya katılmak için davetiye ilettiğinde turnavaya halen 7 ay vardı. Federasyondan destek almadığmız için ve Tayland devletine ‘geleceğiz’ demediğimiz için turnuvada kazanılan madalyalarda Türkiye bayrağı işlenmedi. Biz turnuvanın başladığı ikinci günü Tayland’a gidebildik. Şampiyon olmama rağmen, kendi ülkemin bayrağının olmadığı bir madalya taşıyorum. Bu beni çok üzdü. Ülkemizin ve yöneticilerimiz bu konuya ilgi göstermesini çok istiyorum. Çünkü, ben orada tek başıma Türkiye bayrağını dalgalandırdım. Yetkililerden tek dileğim bana milli sporculuk verilmesi” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.