Drone’a yeni düzenleme geliyor

Drone'a yeni düzenleme geliyor

Türkiye’de kullanım alanı hızla yaygınlaşan ve ticaret, sportif ya da hobi maksadıyla da kullanılan drone’lar için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yeni yönetmelik hazırlıyor. Devam eden yönetmelik çalışmaları kapsamında drone kayıt sınırının 500 gramdan 250 grama düşürüleceği gibi yeni yönetmelikle birlikte, sonradan kayıt sistemi yerine televizyonlarda olduğu gibi “bandrol” uygulamasına geçilmesi düşünülüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), önümüzdeki dönemde drone’ların kullanacağı frekanslarla alakalı çalışırken, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de (SHGM), kayıt sistemi ile ilgili bazı değişiklikleri düzenleyecek.

BANDROL SİSTEMİ GELIYOR

Kayıtların takibi ile ilgili yeni bir sistem hazırlanırken, yönetmelikle alakalı bandrol seçeneğinin de masaya yatırıldığı öğrenildi. Bu alternatif, bakanlık yetkililerince kabul görürse, kayıt işlemi, drone’u satın alan kullanıcının inisiyatifine bırakmak yerine dış alımcıya getirilecek bandrol zorunluluğu ile yapılacak. Ayrıca şu anda izinle yapılan uçuşların dışında bir düzenlemeye gidiliyor.

SERBEST BÖLGE OLACAK

Yeni yönetmelikte, kentlerde drone uçurulabilecek alanlara ilişkin de düzenlemeler yapılacak. Sportif ve hobi maksatlı kullanıma yönelik şehirlerde serbest bölgeler belirlenecek ve kullanıcılar, herhangi bir kurumdan izin almaksızın bu bölgelerde drone uçurabilecek.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.