Drone saldırısını “Kapan” durduracak

Türk savunma endüstrisinde farklı alanlarda uzmanlıkları bulanan firmaların iş birliği ile drone tehditlerini ortadan kaldırmaya yönelik Kapan Drone Savar Sistemi geliştirildi. Sistemle Retinar radarı ile tespit edilen drone, RF karıştırıcı ve lazer sistemleri ile etkisiz hale getirilecek. Kapan Drone Savar Sistemi, 2,5 kilometreye kadar drone tesbiti, 500 metre mesafeden lazerle drone imhası gerçekleştirebiliyor.Drone tehdidini Kapan durduracak

Türk savunma endüstrisi, saldırı maksadıyla kullanılan “drone”ları etkisiz hale getirmek için yeni bir çözüm geliştirdi. 

Geleneksel güvenlik önlemleri ile tespit edilmeleri çok güç olan “drone”ların, dünya genelinde düşman unsurlar ya da teröristler tarafından istihbarat ya da saldırı maksatlı kullanımı yaygınlaşıyor.

Meteksan Savunma, SDT ve Tamgör Elektronik, farklı alanlardaki uzmanlıklarını birleştirerek bu tür tehditlere karşı Kapan Drone Savar Sistemi’ni geliştirdi.

Meteksan Savunma Uluslararası Satış ve Kurumsal İtibar Yöneticisi Burak Akbaş’ın verdiği bilgiye göre, Kapan Drone Savar Sistemi, radarı ve termal/gündüz kameraları ile üstün drone tesbit ve takip performansı sunuyor, RF karıştırıcı ve opsiyonel olarak sunulan lazer sistemi ile de drone imhasına imkân tanıyor.

Kapan için değişik durum ve senaryolarda, drone tehditlerine karşı etkin bir çözüm oluşturmak üzere farklı sistemler, standart arayüzlerle ve ölçeklenebilir mimarilerde amaca uygun şekilde entegre edildi.

Retinar OPUS, optimize edilen dizaynı ile drone savar platformun temel sensörü niteliğini taşırken, farklı aktif ve pasif sistemler de korunmak istenen bölgeye en uygun çözümler oluşturmak üzere Kapan Drone Savar Sistemi kapsamında yer alabiliyor. Gerektiğinde bu farklı sensör ve karşı tedbir bileşenleri araç üstü, direk üstü ve benzeri konumlarda bütünleşik şekilde birarada konumlandırılabildiği gibi, korunmak istenen bölgenin gereksinimlerine göre her bileşenin farklı miktarlarda entegre edilmesi ile ölçekli yapılar da kurulabiliyor. Bu sayede hem performans hem de maliyet açısından etkin çözüm konfigürasyonuna ulaşılıyor.

Kapan nasıl çalışıyor?

Kapan Drone Savar Sistemi’nde, Retinar OPUS içerisinde bulunan radar, “drone”a yönelik ilk tesbiti yapıyor. Tespit edilip takibine başlanan hedef drone, gene Retinar OPUS’un termal/gündüz kameraları ile kimliklendiriliyor ve devamında daha hassas pozisyonlama ve takip yapılıyor. Korunmak istenen bölgenin özelliklerine göre birden fazla Retinar OPUS sistemi kullanılabiliyor. Bu durumda Retinar C2Net füzyon yazılımı sayesinde tek bir ortak resim üstünden hedefler birleştirilmiş olarak izlenebiliyor.

Retinar OPUS tarafından sağlanan, hedef drone yön ve konum bilgisi, sistemin diğer unsurları olan RF karıştırıcı ya da lazer sistemlerinden en uygun olanına atanıyor. Ortam koşullarına uygun olarak seçilecek karşı tedbir sistemine göre RF karıştırıcı ya da lazer sistemi veya her ikisi birden hedefe angaje olarak “drone”u tesiriz hale getiriyor.

“Sürü drone”lara karşı da etkili

Kapan Drone Savar Sistemi, 2,5 kilometreye kadar drone tesbiti, 500 metre mesafeden lazerle drone imhası gerçekleştirebiliyor.

Düşük görüş şartlarında, kamera ile algılamanın güç olduğu uzak mesafelerde ve kamufle olmuş hedeflere karşı hedef sınıflandırma ve teşhis desteği barındıran sistem, gerektiğinde tek eksenli yapı ve tek noktadan bağlantı özellikleri ile esnek sabit ya da araç üstü kullanıma sahip bulunuyor.

Kapan Drone Savar Sistemi’nin, sayısal haritalar ve yenilikçi 3D harita ekranı, 360 derece sürekli dönerek ya da seçilen açısal sektörde tarama, alarm bölgeleri yönetimi ile tehditlere karşı uzak menzilden erken uyarı, mevcut güvenlik sistemleri ile entegrasyon imkanı, düşük algılanma olasılığı (LPI radar), yönlü karıştırma ile istenmeyen elektromanyetik girişimin enaza indirgenmesi, “sürü drone”lara karşı etkinlik gibi özellikler taşıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.