Doktorlar: Aday ve Seçmenler Ani Ölüme Karşı Dikkat!

Doktorlar: Aday ve Seçmenler Ani Ölüme Karşı Dikkat!

Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu, 24 Haziran gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve millet vekili seçimlerine karşı yoğun stres ve tempoda çalışan Cumhurbaşkanı ve millet vekili adaylarını kalp krizi ve ani ölümlere karşı uyararak seçmenlerin ise miting alanlarında çok yoğun alanlarda bulunmaması gerektiğini ifade etti.

24 Haziran’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci dönem millet vekili seçimlerine az bir vakit kaldı. Cumhurbaşkanı ve millet vekili adayları da yoğun bir tempoda seçim çalışmalarını sürdürüyor. Medicana Sivas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Erdoğu adayları ve seçimde oy kullanacakları kalp krizi ve ani ölüme karşı uyardı Erdoğu, “Seçime sayılı günler kaldı. Adaylar yoğun bir şekilde seçim meydanlarında geziyor. Yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Gün içerisinde mitingleri, akşam toplantıları ve gece televizyon programları adaylarda ciddi bir yorgunluk ve stres oluşturuyor. Bu dönemde adaylara tavsiyemiz özellikle sıcak havaların olduğu yerlerde mitinglerin birazcık daha sabah saatlerinde ya da akşam ısının düştüğü saate göre ayarlanmasında yarar olduğunu düşünüyoruz. Adayların iftardan sonra oruçtan dolayı sıvı kayıpları çok olacak. Bundan dolayı iftardan sonrasında yedikleri gıdaların sıvı tüketimine çok dikkat etmeleri çok ağır beslenmelerinden kaçınmalarını öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“Seçim maratonunda kalp hastalıkları riski artıyor”

Seçim sürecinde kalp hastalıkların riskinin arttığını adayların gün içinde susuzluk ve yorgunluk çektiğini ifade eden Erdoğu, “Susuzluk ve yorgunluğa bağlı olarak bir takım ortopedik kazalar yada arzu edilmeyen dil sürçmeleri ya da kalp yada tansiyonel kaynaklı olarak bir takım hastalıklar bahis konusu olabilir. Adaylarını ne yazık ki bu tehlikeler bu dönemde bekliyor. Özellikle öğlen saatlerinde çıkıp adaylarını destekleyen, mitinglere giden seçmenin sıcakta çok fazla durmaması, tansiyon yada kalp hastası olan adayların çok heyecanlı, çok yoğun alanların içine girmemeye çalışması, ilaçlarına dikkat etmelerini, sıvı tüketimine dikkat etmelerini biz öneriyoruz” şeklinde konuştu.

“Stres ani ölümlere neden olabilir”

Seçim maratonunda vakaın heyecanına kendini çok kaptıran gerek millet vekili adayları gerek Cumhurbaşkanı adayların yoğun stres yaşadığını aktaran Erdoğu,”Sağlıksız beslenme, yeterince dinlenememe gibi durumlardan kaynaklanacak kalp hastalıkları riski birkaç kat artar. Bu durum hem tansiyonun düzensizliğinden hem sıcak saatlerde yapılan mitinglerden kaynaklanıyor olabilir. Göğüs ağrılarına dikkat etmek önemlidir. Göğüs ağrıları dikkate alınmadığında kalp krizlerine, ani ölümlere neden olabilir. Seçmenler kap hastalığı olanlar Baypaslı olanlar stentli olan seçmen özellikle miting alanlarında çok yoğun alanlarda bulunmaması, göğüs ağrıları olduğunda miting alanlarını terk etmeleri kenarda bir yerde kolay ulaşabileceği alanlarda olmalarında yarar var. Ağrıları devam ediyorsa kenarda bir yerde gölgelik alanlarda istirahat etmeleri öneriyoruz. Çünkü ağrı başladıktan sonra üstüne egzersiz ve heyecan ani ölüme neden olabilir.” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.