Doğa tutkunlarının mekanı: Arapgir

Doğa tutkunlarının mekanı: Arapgir

Malatya’ya 110 kilometre uzaklıktaki Arapgir ilçesi, içerisinde barındırdığı tarihi ve doğal güzellikleri ile sonbahar mevsiminde ziyaretçilerine tabloları aratmayan bir manzara yaşatıyor.

Engebeli ve dağlık bir bölgeye sahip olan 1250 rakımlı ilçe tarihi köprüleri, kanyonları, üzüm bağları ve mor reyhan tarlaları ile sonbaharda da ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Bu özellikleri ile dikkati çeken ilçe, kış mevsimi öncesi misafirlerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Doğa tutkunlarının yanı sıra fotoğraf meraklılarını da cezbeden ilçe, sonbaharın tüm renklerini barındıran manzarası ile adeta doğal stüdyo olanağı sağlıyor.

Kayaarası Kanyonu

Serin, temiz havası ve eşsiz tabiat manzarası ile yıl içinde yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlayan Kayaarası Kanyonu, tarihi ve doğal güzellikleri birarada bulundurmasından dolayı âdeta açık hava müzesini hatırlatıyor. Kanyon, senenin bu zamanında renk cümbüşüne dönen tabiatıyla, ziyaretçilerine eşsiz bir sonbahar manzarası sunuyor.

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, yaptığı açıklamada, ilçelerinin Yukarı Fırat Havzası’nın merkezi konumunda bulunduğunu ve köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

Tarihi çok eskilere dayanan Arapgir’ de tarih, kültür ve tabiat mirasına yönelik ciddi çalışmalar yaptıklarını ifade eden Cömertoğlu, içinde bulundukları havzanın Türkiye ve dünyada örneğine çok az rastlandığını ifade etti.

Cömertoğlu, ilçenin terk edilen değil tercih edilen ve özlenilen bir yer olduğunu belirterek, ilçedeki tarihi ve doğal güzelliklerin tanıtılması için yoğun gayret sarf ettiklerini kaydetti.

Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneğiyle Arapgir Belediyesi tarafından “Uluslararası Malatya Foto Kampı’na” son yıllarda ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Cömertoğlu, “Fotokamp etkinliğimizde son derece başarılı sonuçlar elde ettik. Bu etkinlik çok sayıda tabiat tutkunu ve fotoğraf sanatçısının ilgi duyduğu ve Türkiye’nin en fazla ilgi duyulan kampı oldu. Önümüzdeki sene da bu etkinliği tekrarlayacağız. Etkinliğe gelenlerin ilçe ile irtibatı ve ilgisi devam ediyor. Sosyal medyada Arapgir görücüsü ile buluşuyor, turist kafileleri ilçeye gelip görmek istiyor.” şeklinde konuştu.

Çok sayıda endemik bitki belirlendi

Cömertoğlu, ilçede endemik bitki yapısının da zengin olduğunu anlatarak, “İlçede karasal iklime ait ekolojik ve endemik çeşitlilik araştırmalarımız sürüyor. Sarıçiçek bölgesinde 750’nin üstünde Kayaarası Kanyonu ve Kozluk Bölgesi’ndeyse 441 endemik bitki çeşitliliği tesbit ettik. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Arapgir’in sonbaharda ayrı bir güzelliğe büründüğünü belirten Cömertoğlu, “Aslında ilçemiz tam bir ağırlama merkezi. Bu sene 1 milyonun üstünde kişiyi ağırlama fırsatı bulduk. Bu sayı her geçen sene artıyor. Arapgir, doğanın tüm renklerini içerisinde barındırıyor.7 rengin ana kuşak olarak bilindiği renklerden çoğunu doğal olarak koruyor. İlçemizde ilk bahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkan görüntüler görülmeye değer.” şeklinde konuştu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.