Dışişleri’nden Yunanistan’a cevap!

Türk Dışişleri’nden yapılan ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un ifadeleri hakkındaki açıklamada AB’nin Ege problemleri bağlamında Yunanistan’ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz denildi.Son dakika... Dışişleri'nden Yunanistan'a yanıt!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un AB’nin Natura 2000 Çevre Programı hakkındaki açıklamalarına ilişkin soruya şu şekilde yanıt verdi:

“Yunanistan’ın, “Natura 2000” başta olmak üzere, AB’nin çevre programlarını Ege problemleri bağlamında öteden beri istismar ettiği bilinmektedir. Bu konuda 31 Mart 2018 tarihinde Bakanlığımızca bir açıklama yapılmıştı. Konu hakkındaki tutumumuz Bakanlığımızca geçtiğimiz hafta AB Delegasyonu temsilcisine de izah edilmiştir.

Bununla birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, bu defa  Natura 2000 ağıyla sınırlar ve topraklar arasında zorlama ilişki kuran açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaların hiç bir hukuki karşılığı yoktur. Ayrıca bu açıklamalar, Yunanistan’ın Natura 2000 gibi AB çevre programlarını siyasi maksatla istismar ettiğinin göstergesi ve itirafı özelliğindedir.

Ülkemiz, Yunanistan’ın Ege Denizi’ndeki statüsü atışmalı coğrafi formasyonlar üstünde yaratması muhtemel fiili durumları bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da kabul etmeyecektir.Bu vesileyle, AB’nin Ege problemleri bağlamında Yunanistan’ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz.”

Yunanistan, 1996’daki Kardak krizinin arkasından, Kardak kayalıklarıyla Ege’de egemenliği uluslar arası uzlaşmalarla Yunanistan’a deviredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkları siyasi mülahazalarla Natura 2000 programına dahil ettirmişti.

‘Natura 2000’ nedir?

Natura 2000, Avrupa Birliği çapında yürütülen bir çevre koruma projesi… AB Kuşlar ve Yaşam Alanları Direktifinde  (Birds and Habitats Directive) yer alan 2000 tür ve 230 hayat alanının korunması için koruma bölgeleri oluşturuluyor. Ulusal koruma bölgelerinden ve milli parklardan farklı çünkü iç hukuklarda daha katı önlemler yoksa buralarda AB mevzuatı uygulanıyor. Koruma bölgeleri üye devletlerin teklifiyle belirleniyor ve ondan  sonra AB çevre ajansının tavsiyeleri doğrultusunda AB Komisyonu tarafından koruma alanının uygunluğuna karar veriliyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.