Youtube haksızlıklarına isyan edenlerin kurduğu platformda haklarını arayan youtuber sayısı 16000 i aştı

Dijital sınıf savaşları!

Algoritmalarını ve kullanım şartlarını değiştiren YouTube’un, geçimini bu platform üstünde yayınladığı videolarla sağlayan bir çok kişiyi mağdur ettiği belirtiliyor. Sürekli değişen kullanım şartlarına ilgi çekmek isteyen YouTuber’lar ‘Youtubers Union’ adlı sendika benzeri bir platform kurdu. Yaklaşık 16 bin üyesi bulanan platform kendi sahasında bir ilk.

YouTuber’ların bir araya gelerek koşulların iyileştirmesini talep etmesi 2017 senesinde yaşanan bir vakaya dayanıyor. YouTube’da yayınlanan aşırı görüş ve şiddet içerikli videolar sebebiyle bir çok Amerikan firması YouTube’daki ilanlarını geri çekmişti. Bunun üstüne YouTube’un sahibi Google reklamların hangi videolarda yayınlanacağına dair kuralları değiştirmişti. Muhalifler bu adımı kendileri için bir kıyamet olarak değerlendiriyor. Platformun üyelerinin iki temel isteği var. Birincisi YouTube algoritmalarının sitedeki tüm videolara eşit muamelede bulunması. İkincisiyse YouTube’un kullanım şartlarını değiştirdiğinde bunun açık bir şekilde video yapan kişilere bildirmesi. ‘Youtubers Union’un bir diğer hedefi de gelecekte YouTube’un muadili olacak başka platformların oluşması. Platform, Silikon Vadisi’nin devlerini bu yönde harekete geçirmek istiyor.

YouTubers Union’la beraber ilk kez YouTube’a karşı organize bir muhalefet oluştu. İletişim uzmanı Prof. Christoph Neuberger, bu şekilde bir yapının ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek, bu mücadeleyi 19’uncu asrın başlarında endüstrileşme ve kapitalizme karşı oluşan muhalefete benzetti. Neubreger o yıllarda işçilerin düzenli çalışma saatleri ve iş uzlaşmaları talep ettiğini anımsatarak “YouTube da endüstrileşme dönemi kapitalistleri gibi davrandığını kabul etmek zorunda” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.