DİB Başkanı:İstismar haberlerinden çok rahatsızlık duyuyoruz.

DİB Başkanı:İstismar haberlerinden çok rahatsızlık duyuyoruz.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, çocuklara yönelik cinsel istismara ilişkin, “Gerçekten bundan çok rahatsız oluyoruz, üzülüyoruz. Çünkü bizim inancımızda insan oldukça önemli. Özellikle çocuklar, masumlar, kadınlar bize bir emanettir. Bu emanete riayet etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz’ı ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulunan Erbaş, Yalova Üniversitesindeki 3,5 aylık rektörlük döneminin arkasından, 9,5 ay sonra tekrar Yalova’ya geldiğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak il buluşmaları programlarının olduğunu, bu süreçte Yalova’nın 10’uncu il olduğunu belirten Erbaş, “Doğu ve Güneydoğu’da bir çok ilimizi ziyaret ettik. 2 günlük bir ziyaret gerçekleştiriyoruz. Hem görevlerimizde müftülüğümüzün personeli ile hizmetlerimizi, din hizmetleri, din eğitimi konusundaki hizmetlerimizi değerlendiriyoruz, müzakere ediyoruz hem ilimizin çeşitli sivil toplum kurumları kanaat liderleri, onlarla toplantılar yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Erbaş, bugün icazet törenlerinin olduğunu vurgulayarak, şu şekilde devam etti:

“İnşallah hafızlarımızın, hem erkek hafızlarımızın hem de kadın hafızlarımızın icazet törenlerinde birlikte olacağız. Onların sevincini paylaşacağız. Cenabıhak tüm milletimize yapmış olduğu faaliyetlerde, hizmetlerde muvaffakiyetler nasip eylesin. Yalova’da sizinle 3,5 ay beraber çalışma mutluluğuna erdik. Valiliğin hizmetlerini, gayretlerini biliyorum. Bu açıdan da Cenabıhak yardımcınız olsun. Yalova oldukça önemli bir ilimiz. Bursa, İstanbul, Kocaeli kavşağında ve özellikle Arap turistlerin çok gelmiş oldukları ayrıca mülk edindikleri bir ilimiz. Bu açıdan oldukça önemli sizlere de başarılar temenni ediyorum.”

“Büyük bir seferberlik içindeyiz”

Erbaş, bir gazetecinin “Son vakitlerde özellikle çocuklara yönelik istismar konusunda şanssız olaylar yaşıyoruz. Bu konuda sizden bir görüş almak isteriz. Halkın özellikle aydınlatılması, bilgilendirilmesi yönünde Diyanet ne gibi çalışmalar yapacak?” sorusu üstüne, yalnızca son vakitlerde değil daha önce de hem Türkiye’de hem dünyanın çeşitli yerlerinde bu tür üzücü vakaların yaşandığını anımsattı.

“Gerçekten bundan çok rahatsız oluyoruz, üzülüyoruz. Çünkü bizim inancımızda insan oldukça önemli. Özellikle çocuklar, masumlar, kadınlar bize bir emanettir. Bu emanete riayet etmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu. Erbaş, şunları ifade etti:

“Ehlinizi, çocuklarınızı koruyunuz mealinde ayetler, hadisler her vakit bizi buna teşvik ediyor. Medeniyetimize ve Peygamber Efendimizin uygulamalarına baktığımız zaman, her vakit onların yanında yer almış, korumuş kollamış, yetimlerin babası olmuş, çocukların babası olmuş. Dolayısı ile biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak büyük bir seferberlik içindeyiz. Milletin her katmanına her kesimine bu aşamada farkındalık oluşturmak, çocuklarımıza sahip çıkmak, onların bundan 7-8 ay önce ortaya çıkan küçük yaşta kız çocuklarının evlendirilmesi konusunda hutbelerimizde, vaazlarımızda, irşat faaliyetlerimizde çocuklarımızın eğitimine önem vermemiz gerektiği, öncelikle onların belli bir yetişmişlik ve olgunluk yaşına ulaşmadan evlendirilmesi konusuna gidilmemesi ve sahip çıkmamız noktasında, eğitimi, yetiştirilmesi noktasında bir seferberlik başlattık. Bu devam edecektir inşallah. Umarım bu üzücü vakalar tekerrür etmez ve milletimiz daha bir farkındalık içinde olur diye düşünüyorum.”

Yalova Valisi Tuğba Yılmaz da Prof. Dr. Erbaş’ın Yalova’yı ziyaretinden sevinç duyduklarını dile getirerek, “Diyanet İşleri Başkanı olarak atandıktan sonra ilimiz adına üzüldük ama ülkemiz adına gurur duyduk. Çok sevindik.” şeklinde konuştu.

Ziyarette, Diyanet İşleri Başkan yardımcıları Prof. Dr. Huriye Martı ve Prof. Dr. Ramazan Muslu da hazır bulundu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, daha sonra Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci’yi de ziyaret etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.