DGS’deki ‘ham puan’ uygulamasına iptal davası

DGS'deki 'ham puan' uygulamasına iptal davası

Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) uygulanan 0,5 ham puan kuralı sebebiyle puanının hesaplanmadığını iddia eden İdris Yavuz, yürütmenin durdurulması için Danıştaya sunulmak üzere İzmir İdare Mahkemesine dava dilekçesini verdi.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından 21 Temmuz’da yapılan DGS’nin sonuçları 16 Ağustos’ta açıklandı. Sınavın açıklanmasının arkasından sonuçlarına bakan İdris Yavuz, sayısal testte 60 sorudan 54’üne doğru yanıt vermesine rağmen, puanının hesaplanmadığını gördü.

Bunu araştıran Yavuz, yeni bir kural başlatıldığını ve getirilen yeni kurala göre 60’ar sorudan oluşan sözel ve sayısal testlerin her birinden 0,5 ham puan çıkaramayan adayın DGS puanının hesaplanmayacağını öğrendi. Bunun üstüne Yavuz, yürütmenin durdurulması için Danıştaya sunulmak üzere, İzmir İdare Mahkemesine dava dilekçesini verdi.

– “İmza kampanyası başlattık”

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Bölümü mezunu Yavuz,  yaptığı açıklamada, geçen sene düzenlenen DGS’de 317 puan aldığını ve istediği üniversiteye yerleşemediği için tekrar sınava hazırlandığını ifade etti.

Bu sene düzenlenen DGS’den sonra ümitli olduğunu lakin sonuçlar açıklanınca şaşırdığını ifade eden Yavuz, “Bu netlerle Türkiye’de ilk 50’ye girmeyi beklerken sınava girilmemiş gibi puanımın hesaplanmadığını gördüm. Doğrularım yazıyor ama puanım hesaplanmamış. Sadece ben değil, 10 binlerce mağdur olduğunu tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurduğunu belirten Yavuz, “DGS klavuzunda bu husunun yer aldığını ve bu kararı da 25 Nisan’da aldıklarını ifade ettiler.” dedi.

Kural değişikliğinin yalnızca kılavuzda yer aldığını, giriş belgesi ve sınav kitapçığında bu şekilde bir hususa değinilmediğini savunan Yavuz, “Bu durumdan etkilenenler olarak web üstünden imza kampanyası başlattık.” ifadesini kullandı.

– “YKS’de değişti”

Aynı kuralın Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) da olduğunu lakin gelen tepkiler üstüne kuralın değiştiğini anımsatan Yavuz, aynı değişikliğin neden DGS’de olmadığını yanıtını beklediklerini kaydetti.

Bu konuda YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan destek beklediklerini belirten Yavuz, şunları ifade etti:

“Bu kuralın değişmesi sonucunda 10 binlerce talebenin puanı hesaplanacak ve yerleşecekler. Herkesin puanı hesaplansa diğer talebeler de mağdur olmayacak çünkü ben mezun olduğum alanla alakalı tercih yapabiliyorum. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği istiyorum. Hedefim 2023’te yerli uçak projesine dahil olmak

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.