Dereceye girecek dahilerin işi hazır

Dereceye girecek dahilerin işi hazır

TürkMedya’nın Global İletişim Ortağı ve sponsoru olduğu, 20-23 Eylül’de 3. hava limanında gerçekleştirilecek “İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”nin (TEKNOFEST) tanıtımı Florya’daki Havacılık Müzesi’nde düzenlendi. Toplantıda konuşan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’in Milli Teknoloji Hamlesi’nin gerçekleşmesinde oldukça önemli bir role sahip olduğunu belirterek “Yarışmaların yanı sıra dünyada ses getirecek havacılık gösterilerine tanık olacağız. Dünyada ilk kez yapılan sürpriz bir yarış var. Ayrıca Göz bebeğimiz Türk Yıldızları ve Solo Türk her gün gösteri yapacak. Milli gururumuz ATAK helikopterimiz de festivalde olacak” dedi.

GENÇLER DÖNÜŞÜMÜN LİDERLERİ OLACAK

Bayraktar TEKNOFEST’te roket, otonom sistemler, suni zeka, İHA dahil olmak üzere 12 farklı kategoride yarışan 2 bin gencin gelecekte dönüşümün liderleri olacağını belirterek şu şekilde konuştu: 7’den 70’e havacılık ve uzay teknolojisi geliştirme tutkusunu topluma yaymak istiyoruz. İnsan sevdiğinin peşinden gider. Havacılığı, pilot olmayı beğeneceğiz ki uçak yapalım. Astronot olmak isteyeceğiz yıldızları beğeneceğiz ki uzaya çıkalım, uzay araçları geliştirelim. İşte TEKNOFEST ülkemiz Milli Teknoloji Hamlesi’ni gerçekleştirmesi yolunda gereken toplumsal seferberliğin ilk adımıdır. Gayretlerimiz yalnızca üreten değil, ecdadı gibi göğe bakıp, hayal kuran, araştıran, geliştiren vbir gençliğe sahip tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye için…”Festivalin, roket, roket ve uzay teknolojileri alanında ana sponsoru olduklarını dile getiren ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit “Gençlerimizin başarılarını destek veriyoruz. Bu festivalde düzenlenecek yarışmalara katılıp dereceye girenlere, herhangi bir şart aramaksızın ROKETSAN’a başvurmaları halinde işe alacağımızı taahhüt ediyoruz. Bu da cazip bir tekliftir. ROKETSAN’da işe girmek o kadar kolay değil” şeklinde konuştu.

HAVACILIKTA DEVRİM YAPTIK

İstanbul Valisi Vasip Şahin artık meydan savaşlarının üstün geldiği bir dünya olmadığını belirterek, “Bilginin, teknolojinin ve ilmin çatıştığı, çarpıştığı, rekabet ettiği bir zamandayız” şeklinde konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da, son 15 yılda havacılık, uydu ve uzay çalışmalarında devrim sayılabilecek projelerin gerçekleştirildiğini kaydederek, “RASAT, GÖKTÜRK-2, BİLSAT gibi yerli milli dizayn ve üretimle uzayda uydularımız var. Kendi silahlarımızı, uçaklarımızı, helikopterlerimizi, İHA’larımızı üretiyoruz. Biz de İBB olarak İETT ile yurttaşlarımızı bedava festivale ulaştıracağız” dedi.

100. YIL HEDEFLERİMİZİ ÇAĞRIŞTIRIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır “Yarışmalarla teknolojinin yalnızca bugününü değil, geleceğini, 5-10 sene sonrasını hedefleyen işler çıkarmayı planladık. Türkiye tarihinde ilk kez roket yarışması düzenlenecek. Ayrıca 3 gün boyunca Taksim Meydanı’nda, sonrasında TEKNOFEST’te İstanbul Yeni Havalimanı’nda koskocaman bir dikey rüzgar tünelinde uçmanın keyfini yaşayabilirsiniz. 20-23 Eylül unutulmaz bir tarih çünkü 2023’ü, 100. sene hedeflerimizi de çağrıştırıyor” ifadelerini kullandı.

Yarışmacılar heyecanlı

12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmalarıyla gençlerin kendi teknoloji projelerini geliştirmesi ve üretmeleri destekleniyor. Teknoloji yarışmalarına toplamda 750 takım 2 binin üstünde yarışmacı katılıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yarışmaya katılacak takımlardan biri ile Samsun’da biraraya geldi. Yaklaşık 1.5 senedir dronelar üstünde çalışmalar yapan İsmail Kuşçu, Furkan Gündoğdu, Mehmethan Demir ve Hüseyin Yazıcıyla yakından ilgilenen Bakan Kasapoğlu, gençlerin yaptıkları bu çalışmaları her vakit destekleyeceklerini ifade etti. İstanbul’da yarışacak insansız hava aracı ve diğer araçları da test eden Bakan Kasapoğlu, tüm gençleri festivale davet etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.