Darbeden ceza alan “5 günlük er”

Nedim Şener, “5 günlük er” atışmalarına bir açıklık getirdiği yazısında, “Hiç kimsenin aklına, ‘Darbecilikten ceza alan bu 5 günlük er kim?’ diye sormak gelmiyor. Çünkü, darbecilikten müebbet hapis cezası almış öyle bir er yok. Ama o gece suç işlediği için, çocuk, bayan demeden sivilleri katlettiği için kumandanları ile birlikte ceza alan er var” diye ifade etti.

“‘5 günlük darbeci er’ atışması ile 15 Temmuz darbecilerini toptan aklamaya çalışanlara karşı ben sayılarla konuşayım” diyen Şener, darbeye katılan askerlerle alakalı olarak bir takım veriler de paylaştı.

Nedim Şener’in bugünkü yazısının alakalı kısmı şu şekilde:

“Darbeciler üstünden olmayınca ‘5 günlük er’ atışması üstünden 15 Temmuz’daki FETÖ parmağını aklamaya çalışıyorlar. Hiç kimsenin aklına, ‘Darbecilikten ceza alan bu 5 günlük er kim?’ diye sormak gelmiyor. Çünkü, darbecilikten müebbet hapis cezası almış öyle bir er yok. Ama o gece suç işlediği için, çocuk, bayan demeden sivilleri katlettiği için kumandanları ile birlikte ceza alan er var.

‘5 günlük darbeci er’ atışması ile 15 Temmuz darbecilerini toptan aklamaya çalışanlara karşı ben sayılarla konuşayım. Darbeye katılan 8 bin 816 kişi arasında 1.676 kişi er ve erbaş. Bunlardan 11 tanesi ağırlaştırılmış müebbet, 129’u müebbet hapis cezası aldı.

Bunlardan bazıları kasten adam öldürme ve yaralama, 11 kişi darbe olduğunu bile bile aynı suçu işlemekten ağırlaştırılmış müebbet ceza aldılar. Yazımda verdiğim sayılar ve alttaki tablo yargılanan tüm sanıkların yarısının beraat ettiğini ve toptancılık yapılmadığını gösteriyor. Rakamlar, yalan, algı ve dezenformasyon değil gerçekle ilgilenenlere yardımcı olur belki.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.