Darbeciler Tutuklayacakları Kişiler İçin Nezarethane Aramış !

Darbeciler Tutuklayacakları Kişiler İçin Nezarethane Aramış !

Hatay’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz’daki darbe girişimiyle alakalı askerlere yönelik hazırlanan iddianamede, darbenin gerçekleşmesi durumunda tutuklanacak kişilerin konulması için parmaklıkları olan depo tesbiti yapıldığı belirtildi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen tahkîkat kapsamında aralarında asker ve polislerin de olduğu 44’ü tutuklu biri firari 45 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 5 yıldan 15 yıla kadar çeşitli hapis cezaları istemi ile hazırlanan 112 sayfalık iddianame, Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Darbe gecesi yaşananlar ve sonrasında planlananlarla alakalı görgü tanıklarının da ifadesine yer verilen iddianamede, ismi geçen sanıkların FETÖ/PDY’ye üye oldukları, darbe girişimi içinde bizzat yer aldıkları, darbe girişiminde bulunan ve TSK içinde yuvalanan terör örgütü mensuplarınca hazırlanarak kuvvet kumandanlarına gönderilen “Sıkıyönetim Direktifi” isimli belge ile sözde “Hatay sıkıyönetim kumandanı” olarak dönemin 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat’ın belirlendiği ifade edildi.

İddianamede, tutuklu sanık Hasan Polat’ın bağlı olduğu 6. Tümen Komutanı tarafından oluşturulan Whatsapp grubundan gönderilen ortak mesajla darbeye destek verilmeyeceği şeklinde emir verilmesine karşın herhangi bir yanıt yazmadığı, bunu alt birimlerine iletmediği ve emri uygulamadığı belirtildi.

Vali’nin Aramasına Cevap Verilmemiş

Darbe girişimi gecesi o zamanki Hatay Valisi Ercan Topaca tarafından aranan Hasan Polat’ın telefona yanıt vermediği lakin Hatay Emniyet Müdürlüğü içinde herhangi bir sorumlu görevde bulunmayan firari eski 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ersan Özkan ile telefonda görüştüğünün belirlendiği de iddianamede yer aldı.

İddianamede, Polat’ın Hatay Emniyet Müdürlüğünde alınan ifadesinde, o gün tanımadığı bir numaradan, kendisini emniyet müdür muavini olarak tanıtan bir kişi tarafından arandığını beyan ettiği aktarılırken, telefonun dijital incelemesinde silinen verilerden telefon rehberinde Özkan’ın kayıtlı olduğunun ve daha öncesinden de irtibatta olduklarının belirlendiği ifade edildi.

Depo Tesbiti Yapılarak Kendi Hapisanelerini Kuracaklardı 

İddianamede, tutuklu sanıklar eski 2. Hudut Alay Komutanı Albay Necmi Eroğluyla o gün Eroğlu’na görevini devreden eski Kurmay Albay Mehmet Ali Tuna ve Hasan Polat’ın düşünülen darbe girişiminden önceden haberdar oldukları da belirtildi.

Sanıkların darbenin gerçekleşmesi durumunda tutuklayacakları kişilerin konulması için uygun bir yer aradıkları, bu doğrultuda, 2. Hudut Alay Komutanlığında bulunan depoyu gezerek parmaklıklarının olup olmadığını kontrol ettikleri de iddianamede anlatıldı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.