CUMHURBAŞKANI BEKLENEN KARARI AÇIKLADI !

Merakla beklenen karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı ve 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.

Bilindiği üzere 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası, ülke genelinde açığa almalar, soruşturmalar ve görevden almalar başlamış vede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önceden de olağanüstü halin ilan edileceğinin sinyallerini vermişti.

indir

3 AY SÜREYLE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuyla ilgili şunları söyledi:

”Ülkemizde 127.maddesi uyarınca olağanüstü hal ilan edilmesini hükümetimize tavsiye etme kararı aldık. Bakanlar Kurulu kararıyla 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesini uygun gördük.

Olağanüstü hal demokrasiye karşı değildir. Yaşadığımız darbe girişimi, kimlerin demokrasi yanında, kimlerin diktatörlük peşinde olduğunu gördük.

Onlar o imanlarıyla tankların önünde durup şehadete koştuklarını haykırdılar.

Darbe girişimin ardından yine aynı cüreti gösteremesin diye meydanlarda halkımız durarak adlarını tarihe yazdırklarını unutmasın. Şurası çok çok önemli Ankara’da Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görev yapanlar başta olmak üzere ağır saldırı altında dahi bir adım geri atmadan duran kardeşlerimizin hareketi takdire şayandır.

Valiliklerimiz belediyelerimiz başta olmak üzere tüm güçleriyle devletlerinin yanında duran yöneticilerimizi tebrik ediyorum.

Milletimiz devletine, devletimiz milletine sahip çıkmıştır. OHAL, halkımızı saldırılardan korumak amacıyla alınmıştır. Aldığımız bu kararı, Avrupalı devletlerin eleştirme hakkı yoktur. Bu millet kendi kaderini belirlemeye muktedirdir.”

Cumhurbaşkanı ayrıca;

”Şu anda siyasi bir karar açıklıyor kredi derecelendirme kuruluşları. Aynı şeyleri daha önce de yaptınız tutmadı. Biz kararlı şekilde yatırımlarımıza nasıl devam edeceğiz, göreceksiniz. 20 Aralık’ta inşallah Avrasya Tüneli’nin Boğaz’ın altından geçireceğiz. Bunlar her şeyi yapabilirler böyle dönemlerde.

Bugünkü MGK ve Bakanlar Kurulu’nda aldığımız kararların hayırlı olmasını diliyorum. Artık valiler yönetimden çıkıp askerler mi yönetimi sürdürecek, asla böyle bir şey yok. Aksine Valilerimizin yetkileri daha da arttı.” diyerek yatırımların devam edeceğinide belirtmiş oldu.

 

OLAĞANÜSTÜ HAL NEDİR ?

Olağanüstü hal, olağanüstü yönetim usullerinin uygulanmasını gerektiren doğal afet, tehlikeli salgın hastalık, ağır ekonomik bunalım, kamu düzenini ciddi biçimde bozan yaygın şiddet olayları gibi durumlarda olağanüstü hal rejimi yönetim makamlarının yetkisinin genişlemesi sonucunu yaratır. Belirli yaş aralıklarındaki vatandaşlar için çalışma yükümlülüğü, gerektiğinde para ve mal yükümlülüğü konulabilir. Genellikle bu yapılanlara karşıda yargı yolunun kapalı olması tartışılan yönlerindendir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.