Cumhur İttifakı’na Erdoğan ve Bahçeli’den güvence

Cumhur İttifakı'na Erdoğan ve Bahçeli'den güvence

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran seçim zaferinin arkasından MHP lideri Devlet Bahçeliyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşmede Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferinden dolayı tebrik etti. Erdoğan ise, Cumhur İttifakı’nın başarısından ve verdiği destekten dolayı Bahçeliye teşekkür etti. Seçim sonuçlarının tüm yönleriyle masaya yatırıldığı görüşmede iki lider, ittifakın sürmesi konusunda mutabık kaldı.

İTTİFAK OYLARI DEĞERLENDİRİLDİ

Yeni sistemin yaşama geçirilmesinde tarihi bir öneme sahip olan 24 Haziran seçimlerinin arkasından gerçekleşen kritik zirvede iki liderin ana gündemi sandıktan çıkan ittifak oyları ve yeni Türkiye’nin inşasında önemli rol alan Cumhur İttifakı’nın geleceği oldu. Zirvede iki lider hem partiler bazında hem de ittifak açısından oyların değerlendirmesini yaptı. Seçimlerde iki partinin oldukça önemli sonuçlar aldığı vurgulanırken, oy kaybı nedenleri üstünde de duruldu.

GARANTÖR MHP LİDERİ

Görüşmedeki en önemli konu Cumhur İttifakı’nın devam edip etmeyeceği oldu. Edinilen bilgilere göre, MHP Lideri Bahçeli, görevden aldığı MHP Genel Başkan Yardımcısı Sefer Aycan’ın, ‘Erdoğan ve AK Parti’yi biz kurtardık’ açıklamasını ‘talihsiz bir değerlendirme’ olarak yorumlarken ittifakın garantörünün MHP lideri olarak kendisi olduğunu ifade etti. Önümüzdeki süreçte ittifakın bozulmasına yönelik girişimler olacağına ilgi çeken Bahçeli, bu tür çabalara ve oyunlara fırsat vermeyeceklerini ve ‘her ne pahasına olursa olsun’ ittifakı Meclis’te de korunacaklarını kaydetti.

DENGE VE DENETİM

Zirvede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işleyiş ayrıntıları da ele alındı. Erdoğan, Bahçeli’nin kurulacak yeni kabineye dair değerlendirmelerini de aldı. Kabinede yer almayacaklarını daha önce açıkla deklare eden Bahçeli, seçmenin Cumhur İttifakına Meclis’te çoğunluk MHP’yeyse denge ve denetleme rolü verdiğini ifade ederken Erdoğan’ın kuracağı kabineye başarılar diledi. Görüşmede terörle mücadele, OHAL, uyum yasaları, hesaplı istikrarın sürekliliğine ilişkin karşılıklı fikir teatisinde bulunuldu. Görüşmede Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Ali İhsan Yavuz da hazır bulundu.

YENİ DÖNEMİN KADROSUNU KURUYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasetin merkezinin Meclis ve genel merkeze kayması sebebiyle güçlü bir parti ve parti yönetimi kurmaya hazırlanıyor. Ağustos ve eylülde toplanması beklenen AK Parti Kongresi’nde kadrolar da buna göre şekillenecek. Erdoğan’ın millet vekili olan eski bakanların bir bölümünü parti yönetiminde vazife vereceği belirtiliyor. Erdoğan, bir yandan yeni sisteme göre devletin yeniden yapılanması için gayret harcarken diğer yandan da parti ve meclis grup yönetimini de buna göre tasarım edecek.

CUMHURBAŞKANI KABİNESİ

Erdoğan, yemin, yeni bakanlar kurulu ve sisteme ilişkin düzenlemelerin tamamlanmasıyla birlikte partiye yoğunlaşacak. Ağustos veya eylülde toplanması düşünülen AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nde partinin yönetim organlarında değişikliğe gidilecek. Yeni Kabine milletvekilleri yerine dışardan atanacağı için siyasetin merkezi de genel merkez ve Meclis’e kayacak. Erdoğan’ın bu nedenle partiyi ve meclis yönetimini kuvvetlendireceği belirtiliyor. Kongrede şekillenecek MKYK’ya eski bakanlardan adlar kaydıracağı ve bunların da daha sonra MYK’ya kısaca parti genel başkan yardımcılıklarına getirileceği konuşuluyor. Böylece genel merkez yönetimi siyaset üretimi ve uygulamaya konulmasında daha da kuvvetlenecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde “Bakanlar Kurulu” olarak isimlendirilen yapıya “Cumhurbaşkanı Kabinesi” verilmesinin planlandığı belirtiliyor.

GÜÇLÜ UYUM DÖNEMİ

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, yeni sisteme geçiş için yoğun bir mesai yürütüyor. Erdoğan, seçimin ardıdan ilk zirveyi evvelki gün Huber Köşkü’nde yaptı. Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bürokratlar ve danışmanları ile bir araya gelen Erdoğan, yeni yönetim sisteminin mimarisine ilişkin çalışmaları değerlendirdi. Zirvede devlette güçlü uyumu ortaya koyacak yol haritası da belirlendi.

6 SAATLİK ZİRVE

Yaklaşık 6 saat devam eden yeni sistem zirvesinde, birleştirilecek bakanlıklar, yemin töreni, Meclis Başkanlığı seçimi, ofis ve kurulların çalışma şekli, Başbakanlık’tan Beştepe’ye geçecek bürokratlar, kabinenin açıklanmasına ilişkin takvim değerlendirildi. Yeni sistemde mevcutta sayısı 65’i bulan kurullar 9 kurul altında toplanacak, bazıları da kapatılacak. Cumhurbaşkanıyla birlikte gelip beraber gidecek çekirdek bürokrat kadrosu konusunda büyük hassasiyet gösterilecek. Meclis açılıncaya kadar sistemi yaşama geçirecek uyum yasaları üstünde mesai sürecek.

ÇALIŞACAĞI BÜROKRATLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın takviminde öncelikle yeni kabinenin oluşturulması bulunuyor. Erdoğan’ın yemin töreninin hemen arkasından kabineyi açıklaması bekleniyor. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile yeni hükümet yapısı ve bakanlıklar yürürlüğe girecek. Bu düzenlemelerle Cumhurbaşkanlığı teşkilat yasası, yeni bakanlıklar, Cumhurbaşkanlığına bağlı yeni kurulların yapısı da konuşuldu. Cumhurbaşkanıyla gelip beraber gidecek bürokratların kimler olacağı, yeni çalışma biçimi de değerlendirildi. Zirvede Başbakanlığa bağlı kurumların hangi kurumlara dağıtılacağı, personele ilişkin işlemler de ele alındı.

OFİS SİSTEMİ

Seçimlerin arkasından Beştepe’ye taşınacak Başbakanlık birimleri ve ofis sistemi sebebiyle odalar da yeniden düzenleniyor. Personel sayısı artacak Külliye’ye geçecek personelin güvenlik soruşturmaları da tamamlandı. Cumhurbaşkanı danışmanlarının yeni sistemde ofislerde göreve getirilmesi bekleniyor. Devlette güçlü uyumu ortaya koyacak yol haritası üstünde çalışmalar sürerken, yeni icraat döneminde Cumhurbaşkanı’nın sahadaki ağırlığı da net bir şekilde görülecek. Çözüm üreten, sorun çözen devlet anlayışı ön plana çıkacak. Sayısı azaltılan bakanlıkların hem işlevi hem de verimliliği artacak.

DENETİM VE KURULLAR

Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun yerine yeni denetleme modeli uygulanacak. Bu kapsamda anayasa değişikliğiyle denetim alanı genişleyen Devlet Denetleme Kurulu’nun da yapısı değişecek. Kurul’a soruşturmalar konusunda yetki genişlemesine uygun olarak yeni uzmanlar alınacak. Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun da entegre edilmesi ile birlikte devlette denetleme güçlenecek, çok başlılık bitecek. Diğer yandan Türkiye’de sayısı 65’i bulan kurullar da Cumhurbaşkanlığı’na bağlı vazife yapacak 9 kurulun çatısı altında çalışacak. Bu 9 kurulun her birinde 5-10 kişilik ekip olması öngörülüyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.