Çorbasından ölü fare çıkan restoran zinciri 190 milyon dolar kaybetti

Çin’in popüler restoran zincirlerinden birinde yaşanan skandal, sosyal medyada ışık hızı ile yayıldı.Son dakika: Çorbadan ölü fare çıktı, restoran zinciri 190 milyon dolar kaybetti

Çin’in gözde restoranlarından birinde hamile bir bayan çorbasında ölü fare buldu. Piyasa kıymeti 190 milyon dolar azalan restoran zincirinin Shandong bölgesindeki şubesi geçici olarak kapatıldı.

Ölü farenin 6 Eylül’de çorbadan çubuklarla çıkartıldığı fotoğraf web üstünden hızla yayıldı.

Xiabu Xiabu isimli restoranın bayana 5 bin Yuan (729 ABD Doları) tazminat ödemeyi teklif ettiği belirtildi.

Ancak bayanın eşi ile görüşen Kankan News isimli haber sitesine göre, teklif reddedildi.

Kadının eşi ayrıca restoran çalışanlarından birinin, bebeğin sağlık durumu konusunda kaygı duyuyorlarsa kürtaj yaptırmalarını tavsiye ettiğini ve bunun için 20 bin Yuan ücret ödemeyi teklif ettiğini ifade etti.

11 Eylül’de restoranın hisse senetleri geçen senenin Ekim ayına kıyasla en düşük seviyeye geriledi.

Restoran başta yazılı bir açıklama yaparak, farenin hijyen problemleri nedeni ile çorbadan çıktığı iddialarını reddetti lakin daha sonra bu açıklama restoranın web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından silindi.

Farenin çıktığı restoran şubesinin bulunduğu Weifang şehrindeki yetkililer, Xiabu Xiabu şubesinin soruşturulacağını açıkladı.

Farenin çıktığı hotpot usülü yahniye benzeyen çorba, Çin ve Asya’nın diğer kesimlerinde sıklıkla tüketiliyor.

Kaynayan sıcak çorba masanın ortasına getiriliyor ve daha sonra içine çeşitli çiğ et ve sebzeler konarak masada pişiriliyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.