Çok Sayıda İş Yeri Sigara Cezalarına Maruz Kaldı !

Çok Sayıda İş Yeri Sigara Cezalarına Maruz Kaldı !

İstanbul ili içinde geçtiğimiz sene, kapalı mekanlarda tütün kullanımına müsaade etmiş bulunduğu belirlenen 6.653  tane iş yerine, 15 milyon 4 bin 259 lira tutarında bir para cezası uygulandığı açıklandı. 

İstanbul’da geçen yıl, kapalı mekanda tütün kullanımına müsaade ettiği belirlenen 6 bin 653 iş yerine, 15 milyon 4 bin 259 lira para cezası verildi. 

2016’da, 122 personelden oluşan 79 ekip, 333 bin 853 iş yerinde denetleme gerçekleştirdi.

Kapalı mekanda tütün ve tütün mamulü kullanımına müsaade ettiği belirlenen 6 bin 653 iş yerine, toplam 15 milyon 4 bin 259 lira para cezası kesildi. Geçen sene ayrıca 49 işletmeye 59 faaliyet durdurma cezası verildi. Kapalı mekanda sigara içtiği belirlenen 4 bin 682 kişi de toplam 491 bin 610 lira para cezası ile karşılaştı.

İstanbul İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Erdoğan Kocayiğit, özellikle kış aylarında kapalı mekanda tütün mamulü kullanımının arttığına dikkati çekti.

İstanbul’daki 79 denetleme ekibiyle, SABİM ve Alo 184 üstünden gelen ihbarların hepsini değerlendirdiklerini ifade eden Kocayiğit, özellikle kafe, restoran, lokanta gibi iş yerlerini işleten işletmecileri uyardı.

Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkındaki Kanun’un iş yeri sahipleri tarafından yeterince bilindiğini, buna karşın ihlallerin yapıldığını ifade eden Kocayiğit, şu bilgileri verdi:

“Kanun artık işletmeciler tarafından yeterince öğrenildi. Ancak vakit zaman ‘Mekanımızı nasıl kanuna uygun hale getirebiliriz?’ diyenler de oluyor. Sadece ceza kesmiyoruz, ‘Ceza almak istemiyoruz, iş yerimiz nasıl kanuna uygun hale gelebilir?’ diye soranlar için uygun olabilecek yerleri var mı yok mu diye fizibilite çalışması da yapıyoruz. Bu konuda yardımımızın dokunduğu yerler var. Maksadımız zaten insanlara ceza kesmek değil, rahatça hizmet alabilecekleri yerleri oluşturmak.”

Açılır-kapanır tente uygulamaları ile da sık sık karşılaştıklarını aktaran Kocayiğit, “Bizim için açılır kapanır tente varsa, burası kapalı mekandır. Kanunda kapalı mekan, açık mekan çok açık şekilde belirtilmiştir. Buna uygun olmayan mekanlarda tütün mamulü kullanımına müsaade edilirse buna ceza kesmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 13 bin kişi yardım alarak sigarayı bıraktı

Sigarayı bırakmak isteyenlere de sağlık Bakanlığının bedava hizmet sunduğunu dile getiren Kocayiğit, geçen sene 43 bin 606 kişinin sigarayı bırakma konusunda polikliniğe başvurduğunu, bunlardan 12 bin 938’inin sigara alışkınlığından tamamiyle kurtulduğunu ifade etti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.