Çocuklarının hayatı için ‘3 tüp kan’ bekliyorlar

Çocuklarının hayatı için '3 tüp kan' bekliyorlar

Kırşehir’de henüz 3 yaşlarındayken böbrek hastalığı ile tanışan, bir böbreğini kaybettiği tedavi sürecinde kemik iliği rahatsızlığı bulunduğunu de öğrenen 15 yaşındaki Okan Bodur, ilik nakli için donör bekliyor.

Henüz 3 yaşlarındayken bir binanın 3’üncü katından düşerek yaralanan Bodur’un tedavisi esnasında böbrekleri ile ilgili sorun belirlendi. Tedaviye yanıt vermeyen sağ böbreği alınan çocuğun tedavi süreci devam ederken, bu kez de kemik iliği rahatsızlığı ortaya çıktı.

Böbreğinin biri alındığı ve enfeksiyonlara karşı vücudu korumasız kaldığı için hekimlerin verdiği ilaçların diğer böbreğine de günden güne hasar vermesi sebebiyle biçare kalan ortaokul öğrencisi Okan Bodur, diğer yandan kemik iliği rahatsızlığı ile mücadele ediyor.

İlik nakli yapılabilmesi için uygun bir donör bekleyen Bodur ailesi, sosyal medya hesaplarından kampanya başlatıp tüm olanaklarını seferber ederek, çok az bir ihtimal olmasına karşın umudun peşinden koşuyor.

Oğlunun yaşadığı süreci  anlatan anne Nermin Bodur, Okan’ın 3 yaşlarındayken apartmanın 3’üncü katından düştüğünü, tedavi süreci devam ederken böbrek sorunun ortaya çıktığını, kontroller için yaptırdıkları tahliller sonucunda da oğluna kemik iliği rahatsızlığı teşhisi konulduğunu aktardı.

Bu rahatsızlığı önceleri anlayamadıklarını söyleyen Bodur, “Düşmeye bağlı dizlerinde koskocaman koskocaman morluklar oluşuyordu. Biz hastalık belirtilerini bilmediğimiz için oyun içerisinde orasını burasını vurdu, morardı diye düşünüyorduk. Çarşıya gidiyorduk, ‘anne ben çok yoruldum’ diyordu, biz de hafif kilosu var ondandır diyorduk. Meğerse çocuğumun kan değerleri düşükmüş, bunu bilmiyorduk.” dedi.

İlik nakli için kök hücre bankasına (TÜRKKÖK) başvuru yaptıklarını, aile bireylerinin kan değerlerinin tutmadığını dile getiren Nermin Bodur, şunları ifade etti:

“Okan’ın kanının 10 değerinin de tutması lazım. Kandaki HLA değerlerine bakılacakmış. Ailemizin diğer üyelerinin HLA’ları uymadı. Ona göre bakılıp uygun bir donör bulunursa ilik nakli yapılacak inşallah. O yüzden insanlarımızın kan vermelerini istiyoruz. Uygun donör bulunması için insanların kan merkezlerine 3 tüp kan bağışı yapması yeterli. Lütfen herkes kan versin. İlik nakli için 3 tüp kan bekliyoruz. 3 tüp kanla herkes yaşam kurtarabilir.”

“40 binde 1 ümit da olsa bu tedavinin peşini bırakmayacağız”

Baba Kubilay Bodur da uygun donör için hekimlerin 40 binde 1 umudun olduğunu ifade ettiğine dikkati çekerek, “40 binde 1 ümit da olsa bu tedavinin peşini bırakmayacağız. Çocuğumuzun sağlığı ve geleceği için her türlü kampanyayı yapıp, elimizden geleni yapacağız. Sosyal medyada Okan adına kan bağışı için kampanya başlattık, halkımızı davet ettik. Duyarlı yurttaşlarımızın ilgisini bekliyoruz. Oğlum için 40 binde 1 umudun peşinden koşuyoruz.” şeklinde konuştu.

“İyileşirsem hayal ettiğim futbolu oynayacağım, yüzeceğim ve bisiklet süreceğim”

Okan Bodur da çabuk yorulması ve bedeninde morluklar oluşması sebebiyle arkadaşları gibi oyun oynayamadığını, bisiklete bile binemediği, yalnızca onları seyrederek kendini avutmaya çalıştığını ifade etti.

Bodur, “Kan değerlerim düşük olduğundan kemik iliği hastası olduğumu öğrendim. Bunun için birşeyler yapmaya çalıştık. Kan değerlerim sürekli düşüyor. Beden eğitim dersinde hemen yoruluyorum, aktivitelere katılamıyorum. Futbol da oynayamıyorum. İyileşirsem hayal ettiğim futbolu oynayacağım, yüzeceğim ve bisiklet süreceğim, Büyüyünce uçak mühendisi olmak istiyorum, elektronik şeylere ve uçaklara çok merakım var.” şeklinde konuştu.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.