Çocuklarda omega-3 eksikliği zekayı etkiliyor

Çocuklarda omega-3 eksikliği zekayı etkiliyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayper Somer, “Omega 3 beyinde sinir iletilerinde oldukça önemli olan bir yağ asidi. Dolayısı ile eksikliğinde zeka gelişiminde veya kavrama kabiliyetinde gerilik ortaya çıkıyor.” dedi.

Çocuk sağlığı ve başarısında Omega 3’ün rolünü vurgulamak maksadıyla  Koruncuk Vakfı’nın desteği ile düzenlenen etkinlikte konuşan Somer, balık yağının sinir ve bağışıklık sisteminin gelişiminde oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Beyinde bulunan yağların yüzde 20’sinin DHA denilen Omega-3’lerden oluştuğunu dile getiren Somer, şunları ifade etti:

“Omega-3 beyinde sinir iletilerinde oldukça önemli olan bir yağ asidi. Dolayısı ile eksikliğinde, zeka gelişiminde veya kavrama kabiliyetinde gerilik ortaya çıkıyor. Bizim çocukluğumuzda hem zeka gelişimi açısından hem de hastalıklardan korunmak için hep balık yağı içerirlerdi. Şimdi bunun jel şeklinde tabletleri çıktı. Bunun özelliği, şuruplardan farklı olarak emilimi çok daha iyi. Özellikle zeka gelişimi hızlı olduğu yaş gruplarında kullanılması hem bağışıklık sistemi hem de zeka gelişimi için çok faydalı. Bazı hastalıklarda balık yağı alınmasını özellikle tavsiye ediyoruz. Kış aylarında sık hastalanan çocuklar için kullanılabilir. Omega-3’ün yeterince alınması gerekiyor ve öğrenme geriliği olan çocuklarda % 30 öğrenmeyi arttırdığı araştırmalarda gösteriliyor.”

“Sağlıklı gelişim olmazsa olmaz bir ihtiyaç”

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger de, Omega-3 yağ asitlerinin özellikle DHA’nın çocuklarda beyin, sinir ve retina gelişimine katkıda bulunduğunun bilim dünyası tarafından kabul edilen bir gerçek olduğu ifade etti.

Yapılan farklı bilimsel çalışmaların Omega-3 takviyesi verilen çocukların okulda daha iyi performans gösterdiğini belirten Özger, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Çocuğun sağlıklı gelişimi ve büyümesinde özellikle EPA ve DHA açısından zengin beslenmesine önem verilmelidir. Vücuda gerekli Omega-3 yağ asitleri vücut tarafından sentezlenemediği için dışardan alınması gerekir. Derin ve soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen balık yağları EPA ve DHA açısından zengindir. Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliği’ne göre balık yağında bulunan Omega-3 yağ asidi DHA, 4-13 yaş çocuklarda beynin normal gelişimiyle göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı oluyor. Araştırmacılar balık yağının arzu edilmeyen kokusu ve tadının iyi maskelenememiş olması sebebiyle çocuklar tarafından fazla beğenilmediğini de ortaya koydu.”

Bu konuda yapılması gerekenleri bir dene ile açıklayan Özger, şu bilgileri verdi:

“Çalışmalar çiğneme jel tablet formunun çocukların ihtiyacı olan Omega-3 yağ asitlerini düzenli ve uzun süreli verebilmek için en ideal form olduğunu gösterdi. Vitamin, mineral, balık yağı gibi etken maddelerin vücutta kullanımına yönelik hazırlanan çiğnenebilir jel form, sıvı ve tabletlere göre daha avantajlı bir kullanım olarak kabul ediliyor. Şeker ilavesiz, kimyevi madde, suni aroma içermemesi, reflü ve gaz şikayetlerine sebep olmaması, % 44 daha yüksek emilim olması kullanımını kolaylaştıran diğer etkenler. Şunu unutmamak gerekir ki, bu bir ilaç değil. Kimyasal karışım da değil. Çocukların sağlıklı gelişimi için Omega-3 olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.