Çocuğunuzu zihinsel engelli birine nasıl emanet edersiniz?

Çocuğunuzu zihinsel engelli birine nasıl emanet edersiniz?

Ağrı’da Ramazan Bayramı’nın 1’inci günü dedesinin köyünde kaybolan ve 18 gün sonra ölü bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir ve Ankara’nın Polatlı ilçesinde kaybolduktan bir hafta sonra cansız bedenine ulaşılan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’dan gelen üzücü haberler hala tazeliğini koruyorken, Türkiye’nin kayıp çocukları olan 6 yaşındaki Ufuk Tatar ve Sami Yusuf Marangoz’dan da bugün üzücü haber geldi.

ARTIK YETER!

1 Temmuz Pazar günü ailesi ile ziyarete giden 6 yaşındaki Ufuk Tatar, zihinsel engelli amcası ile ormanlık alandaki kaynaktan su doldurmaya gitmişti. Bir süre sonra çocuğu, su kaynağının bulunduğu alanda bırakarak bölgeden ayrılan aile yakını, geri döndüğünde Tatar’ı bulamamıştı. 8 gün önce kaybolan 6 yaşındaki Ufuk Tatar’ın cansız bedeni bulundu.

Dün evin önünde oynarken kaybolan 2 yaşındaki Sami Yusuf Marangoz’un cansız bedeni Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Yuvadamı köyüne 4 km uzaklıktaki ağaçlık alanda bulundu. Sami Yusuf’un cenazesi, otopsi yapılmak üzere Ahlat Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Uzmanlar, anneleri babaları uyarıyor. Daha fazla çocuğun kaybolmaması, istismar edilmemesi için lütfen uzmanların tavsiye edilerine kulak verin…

UZMANLAR ALTINI ÇİZEREK SÖYLÜYOR: ÇOCUKLARINIZI GÖZÜNÜZÜN ÖNÜNDEN AYIRMAYIN

Çocuk Ergen Psikiyatristi Doç. Dr. Şaziye Senem Başgül, “Küçük yaştaki çocuklarımızı gözümüzün önünde tutmak zorundayız. Gözümüzün önünde tutamıyorsak da onların güvenliği ile ilgili önlemi almak birinci görevimiz olmalı” dedi.

Doç. Dr. Başgül, “Siz zihinsel engelli bir amcaya bir çocuğu, üstelik duymayan bir çocuğu nasıl emanet edersiniz? Burada ailenin de çok ciddi manada dikkatsizliği olduğunu düşünüyorum. Yani çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişileri doğru seçmek ve doğru önlemleri almak bir anne baba olarak bizim asli görevimiz. Biz onların güvenliğini sağlamak zorundayız. Bu noktadan hareketle belli yaşta kendi sorumluluğunu alamayacak çocukları gerçekten gözümüzün önünde tutmalıyız, özellikle de erken yaştaki çocukları. Ama belli bir yaştan sonra tabi ki tedbir alınmış bir okula, bir kreşe emanet etmek, güvendiğimiz kişilere bırakmak gibi önlemler de alınabilir.

BİRİ 2, DİĞERİ 6 YAŞINDAYDI!

ENGELLİ ÇOCUKLARI EĞİTİRKEN BUNLARA DİKKAT!

Özellikle zihinsel engelli bir çocuğumuz varsa, zihinsel engelli olmasa bile doğruyu yanlıştan ayırt etmekte zorlanan, duyma sorunu olan, görme sorunu olan çocuklarımız var ise onları da özgüvenlerini zedelemeden kendilerini koruyabilecekleri bir tarzda eğitmek, onlara yabancılara karşı durması gereken noktayı, kendilerini özel manada nasıl korumaları gerektiğini öğretmek bizlerin görevi ve bu çocukların eğitim ihtiyacını, özel eğitim ihtiyacını karşılamak da bizlere düşüyor. Onların alakalı eğitimini sağlamamız lazım” şeklinde konuştu.

ÇOCUĞU BAŞKASINA EMANET ETMEDEN ÖNCE MUTLAKA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Çocuk Bedenime Dokunma İnisiyatifi Kurucusu ve Çocuk Psikiyatristi Tuğba Kosova ise, yapılan çalışmaların Türkiyede her 3 kız ve 5 erkek çocuktan birinin cinsel istismara maruz kaldığını gösterdiğini söyleyerek, çocukları diğer yetişkinlere emanet ederken şu kurallara uymak gerektiğine ilgi çekti.

ÇOCUKLARI DİĞER YETİŞKİNLERE EMANET EDERKEN…

* Rahatsızlık hissettiğiniz herhangi bir davranış belirtisine karşı uyanık olun,

* Şüpheleriniz var ise onları dinleyin ve dikkatli bir şekilde kontrol edin,

* Çocuğunuzu kuşku duyduğunuz birine bırakmayın,

* İlk önce gerekli kontrolleri yapmadan baş başa iletişime müsaade etmeyin,

* Çocuklarınızı emanet ettiğiniz bakım veren kişiler hakkında mümkün olduğunca çok bilgi edinin,

* Çocuklarınızı emanet ettiğiniz kreş, anaokulu, okul ve aktivite gruplarına, istismardan korunmak için ne gibi kontroller ve işlemler uyguladıklarını sorun,

* Habersiz kontroller ve ziyaretler yapın,

* Çocuğunuzu emanet ettiğiniz kişiyle geçirdiği zaman, ne yaptıkları, çocuğun bunda hoşlanıp hoşlanmadığı, çocuğun bir noktada herhangi birşeyden rahatsız olup duymadığı hakkında onunla konuşun.

ÇOCUĞU İSTİSMARDAN KORUYACAK ÇOK ÖNEMLİ ÖNERİLER!

ÇOCUKLARINIZA BU CÜMLELERİ AKTARIN

* Tanıdığımız bile olsa, biri seni evine davet ederse, daveti kabul etmeden önce kesinlikle anne-babadan izin almalısın.

* Biri sana şeker, oyuncak, armağan vermek isterse bunları almadan önce anne babaya kesinlikle haber vermelisin.

* Bazı büyükler şeker vererek veya eve davet ederek çocuklara karşı çok kibar davranabilirler ama bunları kabul etmeden önce kesinlikle anne babaya danışmalısın.

* Büyüklerin pek çok diğer büyüklerin önünde çocuklara çok iyi davranabilirler ama bazıları çocuklarla yalnız kaldıklarında o kadar iyi olmayabilirler. Bu yüzden anne-babanın izni olmadan hiç bir yere gitmemelisin.

* Vücudun sana aittir ve onu korumak senin hakkındır.

* Kimlerin sana dokunabileceğine, öpebileceğine ve sarılabileceğine senin karar verme ve “hayır” deme hakkın olduğunu unutma.

* Tanıdığımız biri bile olsa sen istemezsen kimse sana dokunamaz, öpemez ve sarılamaz.

* Dudaklarımız, göğsümüz, popomuz ve bacaklarımızın arasındaki bölgeler vücudumuzun özel bölgeleridir; özel bölgelere annemiz dışında kimse dokunamaz. Eğer doktor, hemşire, bakıcı gibi başka birinin dokunması gerek görülürse annemizin haberi ve izni olmalıdır.

* Seni rahatsız eden, üzen veya korkutan her tür davranışı ve dokunmayı hemen annene, babana, öğretmenine, güvendiğin birine anlatmalısın.

* Kalabalık yerlerde de seni rahatsız eden veya korkutan biri olursa çığlık atmalısın, bağırmalısın ve ordan kaçıp anne babanın ya da güvendiğin kişinin yanına gelmelisin.

* Seni rahatsız eden hiç bir şeyi sır olarak saklamak zorunda değilsin, annen baban ya da güvendiğin bir büyükle konuşmalısın.

* Çocuklarla, sahip oldukları herhangi bir endişeyi, korkuyu veya sorunu konuşabileceklerini bildikleri sıcak ve açık bir ilişki kurulamadığı taktirde bahis konusu mesajları onlara kabul ettirmenin çok fazla manası olmayacaktır. Çocukların sorunlarını anlattığında başının derde girmeyeceğini, kendilerine kızılmayacağını bilmesi oldukça önemlidir.

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARININ İŞARETLERİ

Çocuk cinsel istismarının işaretleri duygusal, davranışsal, bilişsel veya fiziksel belirtilerle dışa vurur. Aynı zamanda çocuk, istismara dair işaretler ve ipuçları vererek cinsel istismara gösterilecek tepkileri test edebilir veya istismarı açığa çıkarabilirler. Ancak tek bir belirtinin veya davranış değişikliğinin kesinlikle cinsel istismarı göstermediğini akılda tutmak gerekir. İşte istismar belirtileri…

* Oyuncaklara, çocuklara veya yetişkinlere yönelik, cinsellik içeren, yaşına uygun olmayan davranışlar sergileme,

* Daha önce görülmeyen müstehcen bir dil kullanmaya başlama,

* Saldırganlık, sinir patlamalarında artış,

* Kabuslar veya uyku sorunları,

* Davranış ve huy değişikliği; içe kapanma, mutsuzluk, ketumlaşma,

* Yatağını ıslatma, tırnak yeme, büyük abdest kaçırma,

* Birine yapışma, ayrılamama gibi güvensiz davranışlarda artış,

* Yeme alışkınlıklarında değişiklik,

* Belli yerlere veya kişilere karşı ani, sebebi anlaşılamayan bir korku duyma,

* Okula gitmeyi reddetme, dikkat ve konsantrasyon ile alakalı sorunlar, dalgınlık, okul başarısında düşme,

* Tıbbi bir nedenle açıklanamayan fiziki şikayet ve belirtiler,

* Cinsel organların çevresinde bulunan, açıklanamayan ağrı veya morluklar gibi fiziki belirtiler; cinsel yolla bulaşan hastalıklar,

* Açıklama getirilemeyen birikmiş paralar ve hediyeler.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.