CNN Duyurdu!ABD Nükleer Uçak Gönderdi

Karşılıklı gözdağlarının arkasından ABD iki B-52 bombardıman uçağını bölgeye gönderince, “Hiçbir savaş gemisi veya uçağı Çin’i korkutamaz” çıkışı geldi.Son dakika... CNN dünyaya duyurdu! Nükleer uçaklar bölgede

Çin Dışişleri Bakanlığı, bugün açıklama yaparak ABD’nin atışmalı Güney Çin Denizi’ne iki B-52 bombardıman uçağını göndermesine tepki gösterdi. Açıklamada “Hiçbir savaş gemisi veya uçağı Çin’i korkutamaz” denildi. Sözcü Hua Chunying, “böylesine saldırgan bir silahın gönderilmesinin arkasındaki nedeni” öğrenmek istediklerini ifade etti.

Çin’in uçak pisti inşa ettiği Spratly Adaları civarına nükleer silah taşıma kapasitesine sahip B-52 savaş uçaklarının iletildiğini, Amerikan CNN televizyon kanalı dünyaya duyurmuştu.

“Gerekirse aktif şekilde rekabet ederiz”

‘Kuduz Köpek’ lakaplı ABD Savunma Bakanı James Mattis, Çin’in statüsü atışmalı Güney Çin Denizi’nde füzeler konuşlandırarak komşularını yıldırmaya ve baskı altında tutmaya çalıştığını Cumartesi günü Singapur’da düzenlenen bir güvenlik zirvesinde söylemişti. Trump yönetiminin Çin ile yapıcı bir ilişki kurmak istediğini belirten Mattis, “Bununla beraber Çin ile gerek görülürse aktif şekilde rekabet ederiz” demişti.

“En büyük tehdit”

ABD Pasifik Kuvvetleri Komutanı Oramiral Harry Harris, uzun vadede ülkesine yönelik en büyük tehdidin Çin olduğunu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

Stratejik ve ticari önemi yüksek Güney Çin Denizi’nde Çin’in yanı sıra Vietnam, Filipinler, Tayvan ve Malezya da hak öne sürüyor.

ABD de bölgeye çok sayıda savaş gemisi göndererek, stratejisinin merkezine Ortadoğu yerine Asya-Pasifik’i alıyor.

Pekin yönetiminin bölgede bazı küçük adalar oluşturduğu ve askeri varlığını attırdığı biliniyor.

Karşılıklı gözdağı

Çin geçen ay ilk kez bölgedeki Woody ve Paracel adalarına, ABD’nin aksi yöndeki uyarlarına karşın bombardıman uçakları göndermişti.

ABD’nin iki savaş gemisi, Güney Çin Denizi’nde Pekin’e gözdağı verince, Çin savaş gemileri ve uçakları bölgeye hareketlenerek ABD’yi uyarmıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.