Çipli Kimlik Kartları Geliyor !

Çipli Kimlik Kartları Geliyor !

Kimlik kartı düzenlemesinde sona gelindi. Kart başvuruları, Ocak 2017 itibariyle tüm şehirlerde alınmaya başlanacak. Pilot olarak belirlenen 10 ildeyse Kasım ayı itibariyle başvurular başladı.
İçişleri Bakanlığının isteğiyle TÜBİTAK tarafından tasarlanan kimlik kartları hem güvenlikli hem de bir çok işlevi yerine getirme özelliğini barındırıyor. Üzerindeki çip sayesinde kişiye ait bilgiler güvenlikli bir şekilde saklanıyor. Bilgi sızdırılmasının önüne geçen donanımla tasarlanan kartlardaki bilgiler çip sayesinde kopyalanamıyor ya da değiştirilemiyor. Kart başkalarının eline geçtiğindeyse bloke ediliyor.

Kadınlar için pembe, erkekler için mavi olarak üretilen nüfus cüzdanları tarihe karışıyor. Yeni kimliklerde bu ayrım yok. Ayrıca, hastane, eczane, emniyet, okul ve banka bilgileriyle entegrasyonu sağlanacak. İsteyen yurttaşlar için elektronik imza uygulaması da bulunacak, böylece internet üstünden işlemler yapılabilecek.

Çipli kimlik kartları sayesinde farklı belge, kartları taşımak halinde kalmadan kimlik doğrulaması yapılabilecek, kimlik numarası uygulamasında olduğu gibi “tek kart-tek şifre” dönemine geçilecek. Çipli kimlik kartlarına ilişkin kanuni düzenleme, 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiş, kartlar için ilk başvurular 14 Mart 2016 tarihinde Kırıkkale’de başlamıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.