Cinsel İstismar Suçuna Evlilik Affı Getirildi !

Cinsel İstismar Suçuna Evlilik Affı Getirildi !

Tartışmalar arasında kabul edilen önerge için Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ‘3-4 bin bu şekilde insan var cezaevinde. Bu dramda bayan en büyük mağdur. Sorunu çözmeye çalışıyoruz’ dedi.  

AKP, “cinsel istismar” suçlarında mağdur ile failin evlenmesi halinde cezanın ertelenmesini öngören önergeyi dün akşam Meclis’e sundu. Önerge görüşmeleri kamuoyuna ilk duyuran  isim CHP Milletvekili Tuncay Özkan oldu. Özkan  twitter hesabından “AKP, bayanı tecavüzcüsü ile evlendirip, tecavüzü meşrulaştıran önergesini yeniden Meclis’e getirdi. Tecavüz normalleşiyor,tecavüzcü aklanıyor!” diye yazdı. CHP ve MHP’li vekillerde benzer tepkilerle görüşmelerde önergeye karşı çıktı.   Adalet Bakanı Bozdağ “Cezaevinde 3-4 bin bu şekilde insan var” diye önergeli savundu.  

Mağdurlar Varmış 

  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise bu suçtan dolayı cezaevinde “mağdurların” bulunduğunu, önergenin kabul edilmesi durumunda 3-4 bin kişinin serbest kalacağını ifade etti.

Önergenin Detayları

  Meclise sunulan önergede şu ifadelere yer verildi: “Cebir, tehdit, hile ya da iradeyi etkileyen başka bir sebep olmaksızın, 16.11.2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi Muhakemesi Kanununun 231 inci maddesindeki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içerisinde evliliğin, failin kusuru ile sona ermesi durumunda fail hakkındaki hüküm açıklanır ya da cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ya da cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suça azmettiren ya da işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine ya da infazın ortadan kaldırılmasına karar verilir.”

Önerge Tartışmalara Sahne Oldu 

Önerge atışmalar arasında kabul edildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, önergenin bir oyla kabul edildiğini belirterek, Adalet Bakanı Bozdağ’ın son hamlesiyle, “uzlaşma ile çıkacak bir düzenlemede kendilerini kandırdığını” savundu. Özel, 4 günde çıkacak bir düzenlemenin 4 saatte çıkarıldığını ve uzlaşma adına içtüzükten kaynaklı haklarını kullanmadıklarını ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.