CHP’nin büyükşehir adayları belli olmaya başladı

CHP'nin büyükşehir adayları belli olmaya başladı

CHP Parti Meclisi (PM), yerel seçimlerde yol haritası olacak stratejileri belirlemek üzere bugün (14 Eylül 2018) olağan üstü toplanıyor. CHP kulislerinde, İstanbul için Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Aykut Erdoğdu gibi partinin önde gelen adları konuşuluyor. Ankara için de CHP’den aday olan Mansur Yavaş‘ın ismi geçiyor. Yavaş’ın yanı sıra CHP’li bir çok isim de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni istiyor. Meclis Başkanvekili Levent Gök‘ün adı de kulislerde güçlü aday adaylarından biri olarak öne çıkıyor.

Toplantıda daha evvelki yerel seçimler ve 24 Haziran’da alınan oylar üstünden analizler yapılacak, farklı ittifak alternatifleri halinde ortaya çıkacak senaryolar masaya yatırılacak. Belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceğine ilişkin PM üyelerinin görüş ve tavsiye edileri alınacak olan toplantıda, örgütlerden gelen disiplin affı konuları da görüşülecek.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçim konusundaki son toplantısınıysa milletvekili grubu ile birlikte Bolu Abant’ta düzenleyecek. Bu kampın arkasından CHP’nin yerelseçimlerde izleyeceği siyaset netleştirilecek. İl başkanları, PM üyeleri ve milletvekilleri ile yapılan toplantılardan çıkan ortak akıl çerçevesinde CHP, yerel seçimstrateji belgesini açıklayacak. , takvim netleşecek

Buna göre, ‘Yerel Seçim Strateji Belgesi’nde belediye başkanlarının belirlenmesinde, geniş katılımlı önseçim seçeneği öne çıkıyor. Mevcut belediye başkanlarına ilişkin devam etme kararı alınması durumunda, bahis konusu adların ekim ortası gibi açıklanması, belirsizliğini koruyan il ve ilçelerdeki adların netleşmesinin de aralık başına kadar tamamlanması bekleniyor. İsimlerin açıklanmasının belirli bir süreye yayılarak yapılması düşünülüyor. Başkanların elinin rahatlaması ve çalışma sürelerinin genişlemesi açısından olabilecek en erken sürede isimlerinin açıklanması gerektiği belirtiliyor. Başkan adayını erken açıklamanın avantaj sağlayacağının altı çiziliyor.

‘Etik’ beyannamesi

Strateji belgesinde bir başlık altında aynı zamanda başkanlar için ‘Etik Kurallar Beyannamesi’nin yer alması düşünülüyor. Beyannemade, saydamlığın nasıl sağlanacağı ve hesap verilebilirlik gibi sosyal demokrat belediyecilikte seçilen başkanların ili ya da ilçeyi hangi kriterlere göre yönetecekleri ilan edilecek.

Akın, Balıkesir’e aday

Kılıçdaroğlu’nun Meclis Grubu’ndan aday çıkarması olasılığının düşük olduğu belirtilirken, başkanlık adaylığında ismi netleşen tek ismin Meclis grubundan Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın olduğu kaydediliyor. Gruptan aday göstermenin en büyük kriterinin CHP’de olmayan yerleri alabilecek güçte olan adlar olduğu belirtiliyor.

İstanbul’a soldan aday

CHP kulislerinde, İstanbul için de Gürsel Tekin, Akif Hamzaçebi, Mahmut Tanal, İlhan Kesici, Aykut Erdoğdu gibi partinin önde gelen adları konuşuluyor. İstanbul’da sol oylar dikkate alınarak sol kökenli bir adayın çıkarılma olasılığının yüksek olduğu belirtiliyor. Ancak Muharrem İnce’nin son konuşmasında İstanbul’a yeşil ışık yakmış olması kulisleri ikiye böldü. Türkiye’yi yönetmesi için aday gösterilen İnce’nin İstanbul’u istemesi halinde mutlaka aday olması gerektiğini dile getirenler olduğu gibi, Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlanması ve sürekli bir yerlere aday olarak adını yıpratmaması gerektiğini savunanlar da bulunuyor.

Ankara’da Yavaş ve Gök

Kulislerde CHP’li olmayan adların de başkan adayı olarak değerlendirilebileceği görüşü öne çıkıyor. CHP’nin ilkelerini benimseyen, örgütün de tepki göstermeyeceği ve toplumda karşılığı olan adların CHP’den aday gösterilebileceği belirtiliyor. Kulislerde CHP’li olmayan isimlerde arasında Ankara için en fazla daha önce de CHP’den aday olan Mansur Yavaş‘ın ismi geçiyor. Yavaş’ın yanı sıra CHP’li bir çok isim de Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni istiyor. Meclis Başkanvekili Levent Gök, güçlü aday adaylarından biri olarak öne çıkıyor. Ancak kulislerde Ankara için sağdan bir ismin kazanma potansiyelinin daha fazla olduğu görüşü de dillendiriliyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.