CHP’den Muharrem İnce’nin İstanbul adaylığı açıklaması

CHP'den Muharrem İnce'nin İstanbul adaylığı açıklaması

CHP Yerel Yönetim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bir grup gazetecinin seçimlere yönelik sorularını cevapladı. Türkiye’nin tek adam yönetiminin altında ekonomide, eğitimde, dış politikada her alanda ciddi bir olumsuzluk yaşadığını kaydeden Torun, “Bunun tek sebebi tek adam yönetimidir, Türkiye’de demokrasinin olmayışıdır” şeklinde konuştu.

Torun, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

‘DEMOKRASİYİ YERELDEN GÜÇLENDİRMEK LAZIM’

“Bizim demokrasiyi yerelden kuvvetlendirmemiz lazım. Yerelden başlatmamız lazım. Bu yerel seçim genel seçim iradesinin de tartışıldığı, Türkiye’nin sorunlarının da tartışıldığı bir seçim olacak. Mutlaka bir nevi bu yapının tartışıldığı sorgulandığı bir seçim olacak.”

‘İTTİFAK YOK DEMİYORUZ, VAR AMA TABANDA’

Peki CHP, yerel seçimlerde ittifak yapacak mı? CHP’li Seyit Torun bu soruya, “İttifak yok demiyoruz. İttifak var ama tabanda diyoruz” cevabını verdi. Torun, yerel seçimlerde ittifakın kanuni olma olanağı bulunmadığına da ilgi çekti. Torun AK Partiyle MHP’nin olası yerel seçim iş birliğini de “Demek ki, seçimi kazanma adına kaygıları var, şimdi arayış içerisindeler. MHP geçmişte aldığı belediyeyi ittifakla mı aldı, AKP ittifakla mı aldı?” sözleri ile değerlendirdi.

‘ADAY BELİRLEMEDE BİRÇOK YÖNTEM BİR ARADA UYGULANACAK’

Yerel seçim adaylarını saydam ve son derece objektif kriterlere göre belirleyeceklerini kaydeden CHP’li Torun, anketler yapılacağını, örgütlerin görüşünün alınacağını, bir heyetin saha taraması yapacağını, aday adaylarıyla mülakatlar gerçekleştirileceğini anlattı. Aday tesbitinde en objektif en doğru kararı vermek için birçok yöntemi birarada uygulayacaklarını, tek bir yöntemle adayı belirlemeyeceklerini anlatan Torun, “Hakim önünde önseçim olunca onu değiştiremiyorsunuz. O nedenle, ön seçim kusursuzdur en doğru adayı tesbit edersiniz gibi bir durum yok. Temayül yoklaması olabilir, onu destekleyecek anket olabilir. Örgütün görüşü olabilir” şeklinde konuştu. Torun, hedeflerinin seçimi kazanacak ama o şehrin sorunlarını da çözecek, o şehrin farklı kimliklerini kucaklayacak, farklı bölgelerine eşit hizmet götürecek anlayışta adaylar belirlemek olduğunu da vurguladı.

CHP’li Seyit Torun, yerel seçim adaylarını ne vakit açıklayacaklarına ilişkin soru üstüne de, “Ekim 15, Kasım başı gibi adaylarımızı önemli ölçüde belirlemiş olacağız. İlan etmiş olacağız. Adaylığı konusunda atışma olmayan, bölgesinde beğenilen sayılan ve adaylığı konusunda herkesin hemfikir olduğumuz adaylarımızı önce açıklayacağız” şeklinde konuştu. Torun, her seçim bölgesinde her yerde aday çıkarma iradesinde olacaklarına da vurguladı.

İNCE İSTANBUL ADAYI OLUR MU?

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yerel seçimlerde, özellikle İBB Başkanlığı’na aday gösterilebilir mi? CHP’li Torun bu soruya ise, “Muharrem İnce’nin adaylığı konusunda kendisinin bir isteği var mıdır, yok mudur bilemem. Öyle bir resmi isteği var mıdır… Ama basın üstünden bir televizyon programıyla buna karar vermeyiz. Kaldı ki adaylık teklifi götürülür mü, götürülmez mi, o da yetkili kurulların bileceği iş. Ama biz İstanbul’u kazanmak için, kazanacak adayın tesbitini yapacağız ve İstanbul’u kazanacağız” cevabını verdi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.