Çavuşoğlu NYT’a yazdığı mektupla ABD’yi ikaz etti

Çavuşoğlu NYT'a yazdığı mektupla ABD'yi ikaz etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun New York Times editörlerine yazdığı mektupta, ABD yönetimine, terör örgütü YPG ile Suriye rejimi arasında ittifakın derinleştiği uyarısı öne çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun New York Times gazetesinde “Suriye’de beliren felaket” başlığı ile dün yayımlanan mektubunun tam metni şöyle:

“Suriye’de korkunç final beliriyor” başlığı ile 9 Eylül’de yayımladığınız baş yazı, Esed güçleri Suriye’de muhaliflerin son kalesi İdlib’e kanlı bir saldırıya hazırlanırken nelerin tehlikede olduğu konusunda haklıydı. İnsani bir felaket yaklaşmaktadır. Bir BM yetkilisi, 21’inci asırın en büyük can kaybı olacağını, binlerce kişinin gidecek yeri kalmayacağını öngörmüştür.

Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esed’in saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Yeni haberler, Suriye’de faaliyet gösteren ve ABD’lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımların ulaştırıldığı terör örgütü YPG’nin, Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esed ve YPG/PKK arasında) yapılan uzlaşmanın bir parçası olarak Esed’in İdlib’i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek ilettiğini gösteriyor.

Bu ittifak, YPG’nin başını çektiği sözde Suriye Demokratik Güçlerinin önemli yöneticilerinin yeni Suriye’de kendilerine yer oluşturmak maksadıyla Suriye rejimiyle resmi görüşmeler yaptığından beri daha da derinleşmiştir.

YPG, Türkiye’de 30 yıldan uzun süredir terör saldırıları düzenleyen PKK’nın Suriye koludur. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği, PKK’yı terör örgütü ilan etmiştir.

Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG güçlerinin Suriye’de faaliyet göstermesinin savunulacak hiç bir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğunu değerlendirme zamanı gelmiştir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.