Çalışan Anne Çocuğu İçin Bakıcı Parası Alacak !

Çalışan Anne Çocuğu İçin Bakıcı Parası Alacak !

Avrupa Birliğiyle Türkiye’nin finanse ettiği, Çalışma Bakanlığı yönetiminde yaşama geçirilen ‘Evde Çocuk Bakımı Projesi’kapsamında başvurular devam ediyor. İzmir, Bursa ve Antalya’nın pilot bölge seçildiği proje kapsamında, çalışan annelere 2 sene süre ile 300 euro (1080 TL) destek verilecek. Çalışacak kişinin sigortasını anne ödeyecek. Bakıcıya ödeme yapılmazsa yardım kesilecek.

Proje kapsamında en az 5 bin annenin faydalanacağı destek, gelecek günlerde artarak devam edecek. Sadece üç ille sınırlı kalmayacak. Projeden faydalanmak isteyenler, www.sgk.gov.tr ve www.evdecocukbakimi.net internet adresleri üstünden başvuruda bulunabilir. Projeden faydalanmak isteyen anneler ‘sgk.gov.tr’ adresindeki ‘Evde Çocuk Bakımı Projesi Ön Başvuru’linkinden başvuru yapabilecekler.
 

Çocuk Bakıcısı Olabilmenin Şartları 
Çocuk bakıcılarının en az ilkokul mezunu olma şartı bulunuyor. İlkokul mezunu olmayanlarda, ilkokul diplomasıyla eşdeğer olan ve Halk Eğitim Merkezlerince verilen ‘Okuma Yazma Kursu Sertifikası’da geçerli olacak. Çocuk bakımı, proje ofisi bilgi verilmek kaydıyla, annenin evinde olduğu gibi bakıcının evinde de yapılabilecek. 
 
300 euro hibe destekten yararlanabilmek için çalışan annelerin çocuklarının 0-24 ay arasında olması gerekiyor. Yararlanacakların şartları taşıyıp taşımadığı ve yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri sıkı bir şekilde denetleniyor. Çocuk bakıcısının akraba olmaması da aranan diğer bir şart. Bakıcı kendisinin ya da eşinin birinci derecede akrabasıysa ya da aynı evde oturuyorsa hibeden yararlanamaz.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.