Büyük taşınma için herşey hazır

Büyük taşınma için herşey hazır

29 Ekim 2018’de dünyanın en büyük çaplı hava limanı taşınmasının gerçekleştirileceği İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar için sona geliniyor. İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, dün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Atatürk Havalimanı’nın İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınmasına ilişkin Operasyonel Hazırlık ve Havalimanı Taşınması (ORAT) sürecini anlattı.

EKONOMİNİN ZAFER ANITI

İstanbul Yeni Havalimanı’nın hesaplı olarak bir ‘zafer anıtı’ olduğunu belirten Samsunlu, projenin 15 senelik alt yapı ve ulaştırma yatırımlarına güçlü bir motorla yeni bir ivme kazandıracağını ifade etti. Samsunlu, dünya havacılığının kalbi olmaya hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı’nı 29 Ekim’de açmak için çalışmaların tüm hızla plan ve programa uygun olarak devam ettiğini ifade etti.

9 BİN KİŞİYLE YOLCULUK TESTİ

Taşınma hazırlıklarının yanısıra personel eğitimlerini sürdürdüklerini anlatan Samsunlu, “Operasyona hazırlık noktasında önümüzdeki bir ay içerisinde 3 büyük deneme gerçekleştireceğiz. Toplam, 9 bin kişi ve 10 gerçek uçak kullanacağız. Daha önce yapılmamış çapta bir taşınmaya tanık olacağız. Bu tasarruf ve tecrübe ile bu işi en iyi Türkler yapar dedirtebiliriz” şeklinde konuştu. Samsunlu, “Dünyada 45 km uzaklığa taşınmış başka bir hava limanı yok. Yeni Havalimanı’na gerçekleşecek taşınma süreciyle ilgili 2016 yılından bu yana çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütüyoruz. Geldiğimiz aşamada operasyona hazırlık sürecinde başta THY olmak üzere havayolları, yer hizmetleri ve diğer paydaşlarımıza hava limanına alışabilmeleri için verdiğimiz eğitimleri tamamladık” dedi.

D-20 BAĞLANTISI HAZIR

Metronun hava limanına 2020 senesinde gelmesini beklediklerini ve bağlantı yollarının inşası konusunda çalışmaların tüm hızı ile sürdüğünü ifade eden Samsunlu, şunları ifade etti: “Hasdal’dan olan D-20 bağlantısı ya da üçüncü köprünün bağlantı yolları ve şu an inşaatı oldukça ilerlemiş olan Kuzey Marmara Otoyolu, buraya yolcularımızın ulaşımında ciddi bir hızlılık sağlayacaktır. Açılışla beraber direkt D-20’den hava limanına giriş-çıkış alt yapısı bitirilmiş olacak. Bu alt yapı da nerdeyse hazır.”

YALCULARIN YARISI TOPLU TAŞIMAYLA GELECEK

Toplu ulaşım için geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi bir ihale yaptığını anımsatan Samsunlu, “Toplam 18 hattan buraya lüks otobüslerle yolcu taşınması ile ilgili bir süreç başlattı. Bu hatların kapasitesi günlük olarak 128 bin. Yüzde 50 kapasite ile gelse bu otobüsler 64 bin kişiye bakıyorsunuz. Bu da bizim açılışımızdan sonra en az 1-1,5 sene buranın ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir kapasite” dedi.

50 BİN PERSONEL ÇALIŞIR

Havalimanında otopark ücretlerinin mevcut tarifelerden kopuk olmayacağını belirten Samsunlu, açılıştan sonra toplam personel sayısının 45-50 bin civarında olmasını beklediklerini anlattı.

  • BİR AYDA ÜÇ DENEME OPERASYONU
  • * 1. Deneme Operasyonu (Eylül ayı son haftası): 1000 sahte yolcu, 2 bin bagaj, Operasyonel paydaşlar ve Kamu Kurumları’na ait yaklaşık 800 personel, 2 adet gerçek uçak (THY), 50 Yer Hizmet Ekipmanıyla gerçekleştirilecek.
  • * 2. Deneme Operasyonu (Ekim ilk Haftası): 3 bin sahte yolcu, 6 bin sahte bagaj, Operasyonel paydaşlar ve Kamu Kurumları’na ait yaklaşık 1000 personel,
  • 3 adet gerçek uçak, 150 Yer Hizmet Ekipmanıyla planlanmaktadır.
  • * 3. Deneme Operasyonu (Ekim İkinci Haftası): 5 bin sahte yolcu, 10 bin sahte bagaj, İGA, Operasyonel paydaşlar ve Kamu Kurumları’na ait yaklaşık 1000 personel,
  • 5 adet gerçek uçak, 200 Yer Hizmet Ekipmanıyla planlanmaktadır.

OLAĞANÜSTÜ PLAN TESTLERİ HAZIR

Denemelerde, sözde yolcuların havalimanlarına girerek bagajlarını teslim etmesi ve biniş kartları ile uçağa yönlendirilmesi, seçilen koltuğun değişimi ve yeniden bilet basımı, transfer yolcuların yönlendirme tabelaları ile yeni uçuş kapısını bulması, bagajların zamanında uçağa ve yolcuya teslim edilmesi ve daha bir çok senaryoyu kapsıyor. Denemeler sırasında hava limanının içinde bulunan sistemlerin arızalanması durumunda uygulanacak olağan üstü durum planları da test ediliyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.