Bürokratik hantallığa karşı ‘kurul’ çözümü

Bürokratik hantallığa karşı 'kurul' çözümü

Türkiye, yeni hükümet modeli için artık gün sayıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü TBMM’de yeni dönemin ilk cumhurbaşkanı olarak yemin etmesiyle başlayacak süreçte ilk olarak en az bir cumhurbaşkanı yardımcısı ve 16 üyeden oluşan bakanlar kurulu açıklanacak.

Kabinenin arkasından yeni yönetim modelinin inşası başlayacak. Bu çerçevede cumhurbaşkanlığına bağlı kurullar ve ofislerin yapılandırma süreci için düğmeye basılacak. Cumhurbaşkanı’na bağlı ofis ve kurullar çıkarılacak ilk cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle şekillenecek. Cumhurbaşkanı bağlı olarak çalışacak olan finans, insan kaynakları, dijital dönüşüm ve yatırım ofisleri yeni sürecin adımlarının bürokrasiye takılmadan cumhur başkanının önceliği doğrultusunda yaşama geçirilmesini sağlayacak.

POLİTİKA ÜRETECEK

Ofislerde Erdoğan’ın yönetim anlayışına uyumlu adların görev alması bekleniyor. Bakanlıklara mutfak görevi yapacak Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu ve Yerel Yönetim Politikaları Kuruluysa daha geniş kapsama sahip olacak.

3, 5, 7 FORMÜLÜ

Söz konusu kurullar da aynı üye sayısı 16’ya düşürülen bakanlar kurulu gibi dar üye yapısıyla çalışacak. Söz konusu kurulların üye sayısının 3 ila 7 kişiden oluşması bekleniyor. Sekretarya benzeri bir modelle çalışacak kurullar, iş dünyasından, üniversitelerden, kültür ve sanat, teknoloji, bilim, ekonomi, dış siyaset gibi alanlarda uzman kişileri siyaset inşa süreçlerine dahil edebilecek.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.