Bürokrasi kurul ve ofislerle aşılacak

Bürokrasi kurul ve ofislerle aşılacak

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi şemasından sonra işleyişi konusunda da son çalışmalar yapılıyor. Yeni yönetim yapılanmasına göre, Türkiye ilk kez Cumhurbaşkanı’na bağlı 9 kurul ve 4 ofisle tanışacak.

Kurulan ofisler ve kurullar özellikle bürokratik engellerin aşılmasında büyük önem arz edecek. Bürokratik oligarşi olarak adlandırılan, kurullardaki iş ve işlemlerin hantallığı bu birimler sayesinde aşılacak. Bürokrasinin azalmasıyla birlikte daha hızlı karar alınarak hizmet odaklı bir anlayış devlete yerleştirilecek.

ÖNCELİKLERİ BELİRLEYECEK

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bağlı olarak çalışacak ‘Finans, İnsan Kaynakları, Dijital Dönüşüm ve Yatırım Ofisleri’ bu hedefe ulaşmak açısından büyük önem taşıyor. Atılacak adımlar, bürokrasiye takılmadan cumhur başkanının önceliği doğrultusunda ofisler sayesinde yaşama geçirilecek.

POLİTİKA ÜRETECEK

Yine oluşturulacak 9 kurul da cumhur başkanı ve bakanlara siyaset üretecek. Kurullar kendi alanlarına ilişkin problemleri irdeleyerek bu konularda çalışmalar yürütecek. Kurullar iş dünyasından, üniversitelerden, kültür ve sanat, teknoloji, bilim, ekonomi, dış siyaset gibi alanlarda uzman kişileri siyaset inşa süreçlerine dahil edebilecek.

DÜNYA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ

Sistem oluşturulurken dünyada başkanlık sistemiyle yönetilen ülkeler incelendi. Başkanlık sistemi ile yönetilen ve ofis modelinin uygulandığı ülkelerin başında ABD geliyor. ABD yönetiminde 15 ofisli bir sistem kullanılıyor.

PERSONEL EĞİTİMDEN GEÇİRİLİYOR

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde de ofislerin ve kurulların çalışma alanlarına ilişkin son hazırlıklar yürütülüyor. Ayrıca Külliye çalışanı de yeni yönetim modeli hakkında eğitime tabi tutularak yeni sistemin en uygun şekilde devreye girmesi düşünülüyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.