Bugün İtibariyle Taksilerde İndi Bindi Uygulaması Uygulanmaya Başlanacak

Bugün İtibariyle Taksilerde İndi Bindi Uygulaması Uygulanmaya Başlanacak

İstanbul ili içinde bugün 12.00 itibarıyla resmi bir şekilde taksi ücretlerinde yeni bir uygulamaya geçilmekte.

Aralık ayının son günlerinde uygulamaya konulacağı açıklanan ve kamuoyunun bilgisine sunulan taksilerde ‘indi bindi’ ücreti uygulaması UKOME kararıyla bugün öğlen saat 12.00 itibariyle İstanbul’da resmen başlayacak. 

Kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksiler için yapılan şikayetler üstüne İstanbul Taksiciler Odası aralık ayında harekete geçmiş ve şikayetleri ortadan kaldırmak için taksilerde kısa mesafe uygulaması fikrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) sunmutşu.

Bu uygulamayı karara bağlamak üzere bügün Sabah saatlerinde toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı oy birliği ile kabul etti.

Bugün öğlen taksimetreler ayarlanacak

Toplantının arkasından DÜNYA’nın ulaştığı İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur, bugün öğlen saat 12.00’da İstanbul’daki tüm taksi şoförlerinin taksimetrelerini yeni sisteme geçireceğini açıkladı. Uğur, sisteme geçmek istemeyenlerin şikayetlerine karşın kararın oy birliği ile alındığını ifade etti. Uğur, aynı vakitde lüks taksi denilen ‘Turkuvaz’ taksi uygulamasının da resmi olarak yürürlüğe girdiğini duyurdu.

İndi bindi ücreti 8 lira 75 kuruş

Düzenlemeye göre 2.5 kilometreye kadar olan taksi mesafesi için ‘indi-bindi’ uygulaması yapılacak. Bu uygulama için belirlenen ücret ise 8 lira 70 kuruş olarak kabul edildi. İstanbul Taksiciler Odası’nın hazırladığı uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi alakalı birimleri tarafından da kabul edildi. Buna göre taksimetre açılış ücreti tüm sengmentler için 3 lira 45 kuruş olacak. Gidilen kilometre başına 2 lira 10 kuruş ücret yazacak. Yolculuk başına minimum ücret ise 8 lira 70 kuruş olacak.

Elektrikli taksiler geliyor

Uğur, hükümet ile ortak yürütülen çalışmalar sonucunda İstanbul sokaklarında çok yakın vakitde elektrikli taksilerin de görüleceğini ifade etti. Bunun da alınan kararlar içinde onaylandığı ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.