Bu sene 25 bin öğretmen ataması yapılacak

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Cumhuriyet tarihi boyunca en fazla öğretmen atamasının AK Parti hükümetleri döneminde yapıldığını belirterek, “Bu sene da Eylül’e kadar da 25 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştireceğiz” dedi.Son dakika: 25 bin öğretmene atama müjdesi!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Gazi Antep’te, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve protokol üyeleri ile birlikte Fuat Şimşek Anaokulu ve Ortaokulu’nun açılışına katıldı. Gazi Antep’in eğitim probleminin 2018- 2019 döneminde çözüleceğini aktaran Yılmaz, şu şekilde dedi:

“Hükümetimizin bütçesinden en çok payı eğitime ayırıyoruz. Bizden önce, savunma ve sağlıktan sonra eğitim gelirdi. Ama şimdi eğitim bir numara. Eğitime 134 milyar 700 milyon liranın üstündeki bir kaynağı, kısaca bütçemizin yüzde 18’den çoğunu eğitime ayırıyoruz. 2002’de ayrılan miktar 10,5 milyar bile değildi. Yüzde 10’una bile tekabül etmeyen bir orandan, miktar olarak 12 katının üstüne çıktık. Bu yatırımlarla yalnızca bizim bakanlığımız döneminde 281 binin üstünde derslik yaptık. Kaliteli bir eğitim için olmazsa olmazlardan birisi, derslik başına düşen talebe sayısının ne kadar önemli olduğunu bilen şehirlerden biri Gazi Antep’tir. Bizim dönemimizde 584 bin öğretmen atadık. Cumhuriyet tarihinde bu kadar kısa sürede, bu kadar öğretmen ataması hiç bir dönemde olmadı. Biz geldiğimizde 500 binin üstünde öğretmen vardı. Ama biz 584 bin öğretmen atadık. Bu yıl da Eylül’e kadar da 25 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştireceğiz. 584 bin artı 25 bin yaklaşık 610 bine yakın öğretmenimizi biz isdihdam etmiş oluyoruz. Bugün her gördüğünüz 3 öğretmenden 2’si bizim dönemimizde atanan öğretmenlerdir.”

GÜL: GELECEĞİN TEMİNATI, EĞİTİME YAPILAN YATIRIMDIR

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise Türkiye’nin mutlu ve müreffeh geleceğinin teminatının eğitime yapılan yatırımlar olduğunu ifade ederek, “Her okul, her açıdan değerlendirirsek bizim geleceğimiz için çok güçlü bir güvence anlamına geliyor. Türkiye’nin sağlam, mutlu ve müreffeh geleceğinin teminatı eğitime yapılan yatırımlardır. Türkiye’de AK Parti öncesi, 2002 öncesinde eğitime yapılan yatırımları anlattı Sayın Bakanımız. Elbette daha iyisini yapmak istiyoruz. Ama 16 yılda bu kadar yapabildik. Gazi Antep’in en büyük meselesi eğitimde, arzu edilen seviyeye ulaşacağız. Gazi Antep’i eğitimde parlayan yıldız yapacağız. Nasıl ekonomide birinciysek, inşallah eğitimde de önümüzdeki dönem birinci Gazi Antep’e olacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkasından bakanlar ile protokol üyeleri, açılışını yaptıkları okulun sınıflarını gezdi.

350 BEKÇİ TÖRENLE YEMİN ETTİ

Bakanlar Gül ve Yılmaz, buradaki törenin arkasından Kamil Ocak Spor Salonu’nda düzenlenen 350 çarşı ve mahalle bekçisinin yemin törenine katıldı. Burada konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye’nin, huzur ve güven adası olduğunu belirterek, “Bekçilerimiz inşallah huzur getirecektir. Mallarımız, sizin mallarınız. Şehirde huzur ve güven denildiğinde akla önce bekçi gelir. Ola ki o mahallede bir sorun oldu, polisten önce gitmesi gereken bekçidir. Şimdi görüyorum bekçilerin hepsi genç, mert, kartal, civanmert. Yarından sonra bekçilerimiz Gazi Antep’in güvenliğine huzur, esenlikler katacaktır” şeklinde konuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise bekçilerin önemine ilgi çekerek, kimsenin Türkiye’yi diz çöktüremeyeceğini kaydetti. Bakan Gül, Türkiye’nin 80 milyon bir ve kardeş olduğunu ifade ederek, “Hepimizin çocukluğunda, gençlik çağlarında bekçiler güven ve huzurun adresi olmuştur. Esnafımız dükkanını kilitlediğinde rahat uyuyacak. Çünkü bekçilerimiz görevde olacaklar. Çocuklarımızı uyuşturucu müptelası yapmak isteyen o alçakların da karşısında bekçilerimiz duracak. Yanı başımızdaki hadiselere baktığımızda Türkiye 80 milyon bir ve beraber, kardeşçe, el ele, beraber hayatını devam ettirmektedir. Birliğimizi bozmak isteyen hainlere; terör örgütlerine, PKK’ya, YPG’ye, DEAŞ’a, FETÖ’ye göz açtırmayan emniyet güçlerimiz, kolluk kuvvetimiz ve en önemlisi milletimiz teröre Türkiye’yi diz çöktürmedi. Hiçbir kimse huzurumuzu bozamayacak. Allah’ın izni ile Türkiye’yi diz çöktürmek isteyenler, ay-yıldızlı bayrak karşısında diz çökmeye mahkum olacaklardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların arkasından eğitimleri tamamlanan 350 çarşı ve mahalle bekçisi, beraber Polis Marşı’nı okuyarak yemin etti. Dereceye girenlerin bakanlar tarafından ödüllendirildiği tören bekçilerin havaya kep atması ile sona erdi.
 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.