Bordan yangın söndürme tozu!

Bordan yangın söndürme tozu!

Geliştirilen yangın söndürme tozu, ithal ürünlere göre üstün özellikleri ile dikkati çekiyor.

Gaziantep’te 10 senedir yangın söndürme sistemleri üstüne üretim yapan Demircan Yangın şirketi, alternatif bir sistem geliştirmek üzere Ar-Ge çalışması başlattı.

Türkiye’deki rezervleri ile bilinen bor madeninin bu alandaki potansiyelini gören şirket, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitisü içerisindeki İzmir Teknoparkı’nda akademisyenlerle çalışmaya başladı.

Yaklaşık 5 senelik çalışma sonucu bor esaslı söndürme tozu geliştiren ekip ithal ürünlere göre daha yüksek ısıdaki ateşleri daha kısa sürede kanserojen madde bırakmadan söndürebilen “Fire Borex” sisteminin patentini aldı.

“Onların yapamadığını yaptık”

Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Hale Demircan, yaptığı açıklamada, Türkiye’de son yıllarda artan fabrika yangınlarına daha etkili müdahale yöntemi geliştirmek için yürüttükleri çalışmanın başarı ile sonuçlandığını kaydetti.

ABD ve Almanya’daki firmaların bor madenini kullanarak söndürme tozu geliştirmek için çalışma yaptığını öğrendiklerini, Türk mühendisleri ile bir araya gelerek yerli ve milli bir çözümü onlardan önce geliştirdiklerini anlatan Demircan, şu bilgileri verdi:

“Dünyada ilk kez söndürme sistemlerinde katı soğutmayı geliştirdik. Sanayi tipi yangınlarda yaklaşık 700 derecedeki bir yangını bu tozu kullanarak çok kısa sürede 38 dereceye kadar düşürebiliyoruz. Yangın riski yüksek, oldukça yüksek sıcaklıkta ateş çıkarma potansiyeli bulunan üretimlerin yapıldığı demir-çelik, petrokimya, savunma endüstri gibi sektörlerde bu ürünün kullanılması gerekiyor. Bu ürünümüzle çok iddialıyız. Hatta uzay gemisine bir yangın tüpü konulacaksa bu bizim tüpümüz olmalı. Çünkü kanserojen madde yok ve hızlı söndürme özelliğine sahip.”

Demircan, sistemin fabrikalarda kullanılmaya başlandığını kaydetti.

Yerli yangın tozunun Uşak’taki bir elyaf fabrikasında çıkan yangınlarda rüştünü ispat ettiğini anlatan Demircan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Uşak’taki yangınlarda söndürme tozumuz, ateşleri yayılmadan hızla söndürdü. Sistemin ilk etapta endüstri tesislerinde gelecekte ev tipi kullanımlarda da yaygınlaşmasını bekliyoruz. Orman yangınlarına müdahale konusunda da çalışmamız var. Bu konuda Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.