Booking.com’un talebi reddedildi

Booking.com'un  talebi reddedildi

Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile alakalı “haksız rekabet” davasında, davalı tarafın güvence karşılığında ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin yaptığı isteğin reddedildiği öğrenildi.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen, Türkiye’deki faaliyetleri tedbiren durdurulan online otel rezervasyon portalı booking.com ile alakalı “haksız rekabet” davasında gelişme yaşandı.

Davalı booking.com’un site hakkında verilen ihtiyati tedbir kararının mahkeme tarafından belirlenecek bir güvence karşılığında kaldırılmasına ilişkin yaptığı ikinci isteğin, mahkemece reddedildiği ortaya çıktı.

Mahkemenin kararında, güvence karşılığı tedbir kararının kaldırılmasının bu aşamada mümkün olmayacağı belirtilerek, bilir kişi raporunun beklenilmesi gerektiği, var ise zararın rapor ile belirleneceği vurgulandı.

Söz konusu kararın gerekçesinin de yazıldığı ve yeniden istinafa gönderileceği belirtildi.

Bu arada, İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, bilir kişi raporunun beklendiği lakin raporun halen mahkemeye ulaşmadığı öğrenildi.

– Davanın geçmişi

TÜRSAB avukatları, yolculuk acentelerine karşı haksız rekabet gerçekleştirdiği iddiası ile online rezervasyon portalı booking.com aleyhine faaliyetlerinin durdurulması isteğiyle dava açmıştı.

Davayı 29 Mart 2017’de kabul eden mahkeme, booking.com şirketinin, web adresi üstünden ve oluşturulacak başka bir adres üstünden, Türkiye’deki otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yazı yazılmasına karar vermişti.

Davalı booking.com’un avukatları, Türkiye’deki faaliyetlerin tedbiren durdurulması kararına itiraz etmiş, itirazı değerlendiren mahkeme, 26 Mayıs 2017’de verdiği kararla, bu itirazları reddetmişti.

Mahkeme ayrıca bir evvelki celse, İstanbul, Marmara ve Boğaziçi üniversitelerinin vergi ve ticaret hukuku konularında uzman öğretim üyeleri arasında belirlenecek bilir kişi heyeti tarafından rapor düzenlenmesine karar vermişti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.