Böbreğini satılığa çıkaranlar konuştu: Çaresizim…

Böbreğini satılığa çıkaranlar konuştu: Çaresizim...

Türkiye’nin dört bir tarafından verilen ilanlarda Şanlı Urfa, Diyarbakır, Kayseri, İstanbul, Ankara, Malatya gibi bir çok il yer alıyor. İsim vermek istemeyen yurttaşlar neden böbreklerini sattıklarını anlatıyor.

Şanlıurfa’da yaşayan, adını vermek istemeyen üç çocuk babası 29 yaşındaki yurttaş neden böbreğini satmak istediğini şu şekilde anlatıyor: “İki sene boyunca iş aradım bulamadım. Maddi sıkıntılarım günden güne arttı. Kimse iş vermiyor.Çalıştığım bazı yerler de işten çıkardı. 2 senedir işsizim. Çocuklarım evde ekmek yiyemedikten sonra ben de böbreğimi satılığa çıkaracak duruma geldim. Yapacak birşey yok, çaresizim. Bir ara pizzacıda iş buldum ve çalışmaya başladım.Burada da beni işten çıkardılar. Şu anda biçare bir şekilde böbreğimi satmayı bekliyorum.”

‘ŞU AN VAZGEÇTİM AMA NE YAPACAĞIMI BİLEMİYORUM’

Kayseri’de yaşayan ve böbreğini satılığa çıkaran 31 yaşındaki bir yurttaş da yaşadığı problemleri ve neden böbreğini satmak istediğini şu şekilde anlatıyor:

“Daha önce internet kafe işletiyordum ve çalışmadığından dolayı iş yerimi kapamak zorunda kaldım. Bir diğer neden de polis baskınlarıydı. Üç günde 12 kere polis cafemi bastı. ‘Temiz toplum, temiz web’ diyerek sürekli olur olmaz polis baskınları süreklileşmeye başladı. Benim bulunduğum kesim varoş bir Kayseri kesimidir. Burada 20 adet adam çevir 15 tanesi vukuatlı çıkar. Müşterilerim giderek azalmaya başladı.Daha sonra emniyette toplantıda bu durumun bize zarar verdiğini ve ‘valinin çocuğunun bilgisayarında bile benim webimde yasakladığınız oyunlar’ vardır dedim. Yine de bir sonuç alamadım. Ardından işlerim durma noktasına geldi.Fatura üzeri telefon alıp borçlarımı kapamaya çalıştım. Zaman geçtikçe borçlarım birikti, arabamı sattım. Dükkanımı kapamak zorunda kaldım. Artık son noktada biçare kalınca böbreğimi biraz da öfke ile satılığa çıkardım. Şu an vazgeçtim ama ne yapacağımı bilemiyorum” şeklinde konuştu.
‘HAYATİ TEHLİKESİ VAR’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Uzman Doktor Halis Yerlikaya bu tür vakaların ciddi manada sağlık sorunlarına neden olduğunu ifade etti. Haliskaya şu şekilde konuştu:

“Yaşanan mali kriz sebebiyle insanlar böyle bir yola başvuruyor. Çaresizlikten kaynaklı  kendi bedenlerinden başka bir çıkış yolu bulamadığı için organlarını satılığa çıkarıyor.

Hindistan’da benzer ve daha ileri boyutta bir durum bahis konusu. Orada, aile bireylerinden biri kendini aileye feda ederek tüm organlarını organ mafyasına satıyor. Türkiye’de yaşanan mali sorunlar sebebiyle insanlar da böyle bir yola başvurmaya başladı.

Tıbbi olarak sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Her organın belli bir fonksiyonu vardır. Gerekmedikçe insanların ehil olmayan kişiler eli ile böyle bir işe girişmesi yaşami tehlike yaratır.

Organ bağışçısı olmak istediğinizde bile bir çok tetkikten geçiyorsunuz. Bunun arkasından organın uygun olup olmadığı sonucuna varılıyor. Böbrekte hasar var ise sağlam olan kişiyi de hasta yapmamak için organ bağışı yapılmasına müsaade edilmiyor.

Yasadışı bir şekilde yapıldığındaysa bunlar göz önünde bulundurulmuyor. Ben de benzer durumları duydum. Borçlarından dolayı organlarını satmak isteyenler dolaylı olarak soruyorlar.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.