BM koordinatöründen İsrail’e:”Çocuklara ateş etmeyin”

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrailli keskin nişancıları çocuklara ateş etmemeye davet ediyorum dedi.BM koordinatöründen İsrail'e çocuklara ateş etmeme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrailli keskin nişancılarda çocuklara ateş etmemelerini istedi.

Gazze’deki ofisinde basın toplantısı düzenleyen Mladenov, dün gerçek bir savaşın eşiğine gelindiğini, bu gerilimi kimsenin istemediğini ve bunun kazananın olmayacağını ifade etti.

Mladenov, BM’nin Gazze’den çekilmeyeceğini, tersine Filistinlilere daha etkin ve güçlü şekilde yardım sağlamak için buradaki varlığını arttıracağını ifade etti.

Savaş endişesini Gazze’den uzaklaştırmak için çabaların olduğunu ifade eden Mladenov, Filistinlilerden geri çekilmelerini ve Büyük Dönüş Yürüyüşü eylemlerini barışsever çerçevede tutmaya devam etmelerini istedi.

Mladenov, Filistinli grupları provokasyondan uzak durmaya ve İsrail Gazze sınırında provokatif eylemler gerçekleştirmemeye, roketleri, havan toplarını ve yanan uçurtmaları durdurmaya çağırdı.

BM Özel Koordinatörü Mladenov, İsrail’den de Gazze vakalarına daha sağ duyulu yaklaşmasını isteyerek, “İsrailli keskin nişancıları çocuklara ateş etmemeye davet ediyorum.” dedi.

Barışa ciddi bir şans verilmesi gerektiğine dikkati çeken Mladenov, iki tarafın halklarının da barış istediklerini ifade etti.

Filistin’deki siyasi durumun kötüleşmesi ve Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı görüşmelerinin durmasını konularındaki memnuniyetsizliğini belirten Mladenov, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’da yeniden tek hükümet, tek siyasi rejim, tek hakimiyet ve tek askeri yapı tesis edecek görüşmelerin tekrar başlatılması gerektiğini kaydetti.

Mladenov, Filistin devletinin Gazze Şeridi olmadan kurulamayacağını ve tek başına Gazze’de de bir devlet kurulamayacağını ifade etti.

Mladenov ayrıca Gazze’deki Filistinlilerin içerisinde bulunduğu olumsuz durumun ciddiyeti konusunda uyararak, bu çatışmalardan yorulan Filistinliler için yardım temin etmeyi umduğunu ifade etti.

İsrail’in Gazze’ye saldırıları

Hamas ve İslami Cihad, dün akşam, Gazze’deki saldırıların durması için Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen çalışmaların sonuç verdiğini ve uzlaşmanın sağlandığını duyurmuştu. Ancak İsrail sabah Gazze Şeridi’ne hava saldırıları düzenlemiş, can kaybı ve yaralanma olmamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahuysa daha evvelki açıklamasında Gazze’ye yönelik saldırıların devam edeceği sinyalini vermişti.

İsrail ordusu, Gazze’den sınıra yakın bölgelerdeki Yahudi yerleşim yerlerine roket atıldığını ileri sürerek, dün Gazze Şeridi’nde İzzeddin el-Kassam Tugayları’na ait olduğunu ileri sürdüğü 40’a yakın hedefi vurduğunu duyurmuştu.

Saldırılarda, Gazze kent merkezi yakınındaki inşaat halindeki bir bina da vurulmuş, bombardımanda binanın yakınındaki Emir el-Nimra (15) ve Luey Kuheyl (16) isimli Filistinli çocuklar şehit olmuş, 25 Filistinli yara almıştı.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.