Binden fazla savaşçı bölgeden ayrılıyor…

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi  Temsilcisi Vassily Nebenzia, ”Türk meslektaşlarımız Soçi mutabakatının  uygulanması konusunda büyük gayret gösteriyor. Silahlardan arındırılmış bölgeden  binden fazla savaşçı ayrıldı.” dedi.Son dakika | Rusya'dan flaş açıklama: Binden fazla savaşçı...

Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumunda ülkesine yönelik  eleştirilere ve suçlamalara yanıt verdi.

Rusya, İran ve Türkiye’nin Astana sürecinin garantörleri olarak  Suriye’deki krize çözüm bulmak için yakın ortak çalışmalarına devam ettiğini  belirten Nebenzia, ”Suriye’deki krize çözüm bulmak için siz ne yapıyorsunuz  peki, size soruyorum.” ifadesini kullandı.

Soçi mutabakatıyla ilgili değerlendirmede bulunan Nebenzia, ”Türk  meslektaşlarımız mutabakatın uygulanması konusunda büyük gayret gösteriyor.  Silahlardan arındırılmış bölgeden binden fazla savaşçı ayrıldı. Önemli oranda  askeri donanım da çekildi.” şeklinde konuştu.

”Tarih affetmeyecek”

ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Cohen ise Soçi  mutabakatıyla Suriye’de siyasi çözümü ilerletmeye yönelik kısa süreli bir fırsat  penceresi açıldığını belirterek ”Bu fırsatı kaçırırsak tarih affetmeyecek.”  dedi.

Cohen, ABD’nin Rusya’nın Suriye’de siyasi bir geçişi destekleyip  desteklemeyeceği ve anayasa komitesinin oluşturulması konusunda şüpheleri  bulunduğunu çünkü askeri çözümden en çok yarar sağlayanların gene rejim, Rusya  ve İran olduğunu ifade etti.

Anayasa komitesinin kurulması çağrısı

Anayasa komitesinin derhal kurulması gerektiği çağrısı yapan Cohen,  rejimi aynı taktiklerle bunu erteleyerek siyasi süreci geciktirmekle suçladı.

Şam’ın Rusya’nın anayasa komitesi teklifini reddettiğini söyleyen  Cohen, ”Suriye, Rusya’nın diplomatik girişimini reddetti. Öyle ise Esed’in neyin  peşinde olduğu konusunda net olalım. Bu, BM’nin siyasi uzlaşma ve siyasi çözüm  bulma çabalarını ertelemeye yönelik başka bir girişim.” dedi.

”İdlib’deki ateşkes ile açılan fırsat penceresi her an  kapanabilir”

Rejimi ve Rusya’yı anayasa komitesinin oluşturulmasını geciktirmekle  suçlayan Cohen, ”Komitenin oluşturulması geciktirilirse Suriye anayasası, hür  ve adil seçimler ve siyasi süreçte ilerleme tehlikeye düşecek. Siyasi süreç için  zaman ve mekan yaratan bu fırsat kaçabilir. İdlib’deki ateşkes ile açılan fırsat  penceresi her an kapanabilir.” uyarısında bulundu.

”Radikal grupların çekilmesi konusunda önemli ilerleme sağlandı”

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da konseyde  yaptığı konuşmada, Soçi mutabakatının uygulanması konusunda üye ülkeleri  bilgilendirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen ay varılan uzlaşmanın uygulanmasında  önemli ilerleme kaydedildiğine dikkati çeken Sinirlioğlu, ”Çatışmaların durması  sağlandı, silahlardan arındırılmış bölgenin sınırları belirlendi, ağır silahların  bu bölgeden çekilmesi 10 Ekim’den önce tamamlandı, radikal grupların silahlardan  arındırılmış bölgeden çekilmesi konusunda önemli ilerleme kaydedildi.”  ifadelerini kullandı.

”Binlerce Suriyeli evlerine dönmeye başladı”

Soçi mutabakatıyla daha fazla kanın dökülmesi ve insani bir  trajedinin engellendiğini vurgulayan Sinirlioğlu, ”Binlerce Suriyeli İdlib’de  evlerine dönmeye başladı. Şimdiyse önceliğimiz siyasi süreci ilerletmek.” diye  konuştu.

Türkiye’den dörtlü zirve teklifi

Sinirlioğlu, Türkiye’nin krize son verme çabalarına yeni bir ivme  kazandırmak için Fransa, Almanya ve Rusya’nın katılımı ile dörtlü bir zirveye ev  sahipliği yapma fikrini sunduğunu, zirvenin tarihini ve gündemini belirlemeye  yönelik görüşmelerin sürdüğünü ifade etti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.