Baskın Yerel seçim mi olacak?

Baskın Yerel seçim mi olacak?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, yerel seçimlerin öne alınması konusunda, “Kasım ayı olursa tüm belediye başkanlarının bir sene daha kazanacağını öngörüyorum. Bu yıl de zaten erken seçim olmamış olsaydı, Haziran-Temmuz ayından sonra aday olacağım, olmayacağımın telaşı ile bu sefer işler gene yarıda kalıyor. Bunları engellemek ve iki yılı kurtarmak adına bunun 1 Kasım’a alınması doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yerel seçimlerin öne alınması konusunu değerlendiren Fakıbaba, “Çok rekabet olacak. Bence biz hemen hızlı bir şekilde hükümet kurulduktan hemen sonra başlamak zorundayız. Yeni bir seçim atmosferine gireceğiz. Diğer partiler de aynı şeyi yapacak” şeklinde konuştu.

Fakıbaba şunları ifade etti:

“Değişebilir mi? Bu konuda haberler çıkıyor, Kasım ayına alınacak diye. Ben bilmiyorum ama ben eski bir belediyeci olarak bu şekilde bir şeyin doğru olacağına bizzat inanıyorum. Niye? Siyasi olarak düşünmüyorum. Ben iki dönem yaptım, dönemlerime bakıyorum. Nisan’ın ikinci haftasına doğru mazbatanızı alıyorsunuz. Hoş geldin, kutlamalar, çaydır, davettir. Bir iki ayınızı alıyor. Daha takım kuramamışsınız, proje yapamamışsınız. Ve işi tam kavrayamamışsınız. O yılı yitirmiş oluyorsunuz.

Ama bu Kasım ayına çekildiği zaman, belediyecilikte öyle aylardır bunlar. Bu 5 ay sizin için önemli bir zamanı iyi değerlendirme anıdır. Hem tebrikleri kabul ediyorsunuz, belediyeciliği öğrenmeye çalışıyorsunuz ve o yılı boşa harcamamış oluyorsunuz.

Kasım ayı olursa tüm belediye başkanlarının bir sene daha kazanacağını öngörüyorum. Bu yıl de zaten erken seçim olmamış olsaydı, Haziran-Temmuz ayından sonra aday olacağım, olmayacağımın telaşı ile bu sefer işler gene yarıda kalıyor. Bunları engellemek ve iki yılı kurtarmak adına bunun 1 Kasım’a alınması doğru olacaktır.”

CHP’Lİ TORUN: CHP TÜM TEŞKİLATLARIYLA YEREL SEÇİMLERE HAZIR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partilerinin tüm teşkilatları ile yerel seçimlere hazır olduğunu belirterek, “Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

Torun, 24 Haziran seçimlerinin arkasından Ulubey ilçesindeki esnafı gezerek kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Ziyaretlerinin arkasından gazetecilere açıklama yapan Torun, CHP’nin 24 Haziran’da yapılan seçimde Ordu’da 2 millet vekili çıkardığını anımsatarak, “Bizleri seçim öncesi ve sandık günü yalnız bırakmayan tüm Ordululara teşekkür ediyorum. Artık Ordu’yu iki millet vekili ile Ankara’da temsil edeceğiz. Dolayısı ile daha güçlüyüz.” şeklinde konuştu.

Torun, Ordu başta olmak üzere bölgenin tüm sorunlarını bildiklerini ve buna göre politika yürüteceklerini ifade ederek, “Bundan hiç kimse endişelenmesin. Vatandaşlarımızın sorunlarını ayrı ayrı biliyoruz. Bunun için çözüm yollarını arayacağız. Kimseyi ötekileştirmeden ve ayrım yapmadan her kesimin vekili olacağız. Bunun sözünü veriyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin CHP’nin olası erken yerel seçime hazır olup olmadığı yönündeki sorusunaysa Torun, “CHP tüm teşkilatları ile yerel seçimlere hazırdır. Bu konuda hazırlıklarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz.” cevabını verdi.

CHP olarak hangi yerlerde daha başarılı olabileceklerini, hangi yerlerde az oyla seçimi kaybettiklerini belirlemek üzere daha önce akademik ve siyasi fizibilite çalışması başlattıklarını lakin 24 Haziran seçimleri sebebiyle bu çalışmanın yarım kaldığını aktaran Torun, bu çalışmayı yeniden başlatacaklarını ifade etti.

Seyit Torun, yerel seçimlerin erkene alınıp alınmayacağı konusunda halen kendilerine birşeyin ulaşmadığını, konunun takip edeni olduklarını da ifade etti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.