Başkent’tin büyük projesi için 3 kurum çalışacak

Başkent'tin büyük projesi için 3 kurum çalışacak

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ocak ayında yapılan toplantısında alınan kararla Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi kapsamında Spor Genel Müdürlüğüyle Gümrük Müsteşarlığı binalarının yıkılması için karar alınmıştı. Başkent Ankara’nın belki de en önemli projelerinden biri olan Ulus Tarihi Kent Meydanı’nda yıkımlar geçtiğimiz günlerde başlamıştı. Alınan karar doğrultusunda bölgenin en yüksek yapısı olan Gümrük Müsteşarlığı binasının yıkımı gerçekleşmişti. İki binanın yanı sıra projeye göre Anafartalar Çarşısı ve 100. Yıl Çarşısı da yıkılacak. Binaların yıkılmasıyla başkentin âdeta tarihi belleği olan 1. TBMM Binası, Ankara Palas, Hacı Bayram Camisi ve Ankara Kalesi’ne kadar uzanan bölge canlılık kazanacak.

ORTAK PROJE

Ulus Meydanı projesi kapsamında bölgeden geçen Atatürk Bulvarı, Çankırı Caddesi, Anafartalar Caddesiyle Cumhuriyet Caddesi’nin yeraltına alınacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ortak yürüteceği çalışma kapsamında bölgedeki trafik Melike Hatun Camii’nin önünden Roma Hamamı’na kadar olan bölüm ile 1. Meclis’ten Hacı Bayram Camii’ne kadar olan bölüm, tünel yol ile yer altına alınacak. Projenin ihalesini ve yapımını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yürütürken finansmanınıysa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karşılayacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarını sağlayacak.

YAYALAŞTIRILACAK

Caddelerin yer altına alınmasıyla meydan tamamiyle yayalaştırılacak. Atatürk Heykeli’nin kesişme noktası olacağı projede yürüyüş yolları, yeşil alanlar ve farklı donatılar yer alacak. Projenin Ankara turizmine büyük bir katkı sağlayacağını belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Proje uzun süredir gündemde olan bir proje. Şu anda ihale hazırlıkları yapılıyor. En kısa sürede ihaleye çıkılacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın desteği ile ve kurumların işbirliği ile hızla tamamlanacak. Tünel çalışması aç kapa yöntemi ile yapılacak. Burada su, kanalizasyon, elektrik gibi alt yapı unsurları bulunduğundan direkt delinerek tünel yapmak mümkün değil. Tamamlanınca Ankara büyük bir meydana kavuşacak” şeklinde konuştu. Projeye ilişkin Başkanlık Yazısı bugün Meclis’te görüşülerek karara bağlanacak.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.