Balıklar mavi karekod ile izlenecek

Balıklar mavi karekod ile izlenecek

Mavi karekod uygulamasının ‘İyi Tarım Uygulamaları’ projeleri kapsamında gerçekleştirildiğinin altını çizen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Bekir Doğan, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün yürütmekte olduğu ‘İyi Tarım Uygulamaları’ projeleri kapsamında su ürünlerinde Kayseri ilimizde bir ilk gerçekleştiriyoruz.

İyi ziraat yapan su ürünleri yetiştiricilerimizin özellikle Pınarbaşı bölgesindeki yetiştirmiş oldukları alabalıklara balık küpesi takıyoruz.

Bu küpe projemizin maksadı, doğrudan iyi ziraat uygulayan, üretmiş oldukları alabalıkları tüketiciye en hızlı ve en doğru şekilde ulaştırmaktır.

Bunun için Mavi Karekod Projemizi uyarlayarak iyi ziraat uygulayan bu alabalık yetiştiricilerimize tavsiye ettik. Proje kapsamında devreye aldığımız bir üreticimizle birlikte Kayseri’de ilk defa, ayrıca İç Anadolu Bölgesi’nde ilk kez bir uygulama gerçekleştirdik.

Mavi Karekod Projesi balıklarımıza etiketlendiği andan itibaren bir izleme sistemi sağlamaktadır” şeklinde konuştu.Mavi karekod uygulamasının nasıl kullanılacağını da anlatan Doğan, şu bilgileri verdi:

“Herhangi bir Android ya da İOS yüklü bir telefon ile tarayıcı karekod programını yükleyebilirler. Karekod programımızı açtığımızda karekodu gördüğü anda sistem devreye giriyor ve bize balığın nerde üretildiğini, ne vakit üretildiğini ve hangi sürede buraya geldiğini gösteriyor.

Üretim doğrulama kodu ile birlikte bu balığın hakikaten iyi ziraat uygulamaları kapsamında yetiştirildiğini bize bilgi veriyor. Su ürünleri mühendisleri tarafından hasat anındaki bilgiler buraya işleniyor ve üretici bu bilgilerle karşılaşıyor.

Mavi Karekod Projesi kapsamında bu balığın küpelendiği ve üretici bilgisi, balığın türü, nerden geldiği, hangi belgeye sahip olduğu ve doğrulama kod aralığı ile bu balığın tüketilebilir ve güvenli bir ürün olduğu ortaya çıkıyor.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.