Balık Fiyatları El Yakıyor !

Balık Fiyatları El Yakıyor !

Balık fiyatları yüzde 200 arttı

Karadeniz’e açılan balıkçıların az oranda yakalaması limana dönmesi, tezgahlardaki balık fiyatlarını arttırdı.

 Sezon boyunca palamut ve hamsi ile yüzleri gülen balıkçılar, son günlerdeki yakalarında umduklarını bulamadı. Tezgahlardaki balık fiyatlarıysa yüzde 100-200 artış gösterdi. Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, bereketli bir sezon geçirdiklerini lakin son günlerde bu durumun değiştiğini ifade etti.

Balıkçıların moralinin bozuk olduğunu anlatan Karakaş, “Balık av vermemeye başladı. Büyük umutlarla açıldığımız Kara Deniz’den elimiz boş dönüyoruz diyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Az oranda balık yakalanılabilmesi sebebiyle tezgahlarda fiyatların yükseldiğini dile getiren Karakaş, “Bir hafta önce kilosu 15 liradan işlem gören çinekop, bugün 35 liradan satılıyor. Balık sevenler de bu durumdan şikayetçi ama Kara Deniz’in işvesi bu.” ifadelerini kullandı.

Balıkçı Mehmet Dursun (53) da “Bu ara bölgemizde yakalanma az olduğundan balık fiyatları fırladı. Sadece hamsi, çinekop deyil diğer balıklar da az geliyor. Tezgah el yakıyor. Durum bu şekilde devam ederse çiftlik balıkları levrek, somon ve alabalık tezgahlarda olacak.” dedi.

Tezgahlarda, bir kilogram çinekop 35, mezgit 20, hamsi ve istavrit 15 liradan satışa sunuluyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.