Bakan Yılmaz: 25 bin Öğretmen Ataması Yapacağız

Bakan Yılmaz: 25 bin Öğretmen Ataması Yapacağız

     Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin, Korgeneral İsmail Metin Temel hakkındaki açıklamalarına ilişkin, “Birinci husus Sayın İnce, devleti bilmediğini gösterdi. İkinci husus Sayın İnce, hiç bir vakit o apoletleri sökemeyecek. Bu millet onu istediği yere hiç bir vakit getirmeyecek.” şeklinde konuştu.

      Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı okuma yazma seferberliği kapsamında yapılan çalışmaları değerlendiren Yılmaz, daha evvelki dönemde toplumda her 100 kişiden 15’inin okuma-yazma bilmediğini belirterek, “Şimdi ne kadar, yüzde 96’sı okur-yazar. Dört kat azalttık, 80 yılda yapılandan 4 kat daha iyi bir sonuca geldik. 2 milyon 400 bin gibi bir sayı var, okuma-yazma bilmeyen. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve muhterem hanımefendinin himayelerinde okuma-yazma seferberliği başlattık. Okuma-yazma bilmeyen 2 milyon 400 bin yurttaşımızdan okuma yazma bilmeyenleri okuma-yazma kurslarına alıyoruz.” şeklinde konuştu.

     Daha etkin bir müfredatla daha kısa süre içinde okuma-yazma öğretildiğini dile getiren Yılmaz, “Onun ikinci kademesi de var, isteyenler aritmetik bölümünü de içeren ikinci bölümünü de alabilir. Dolayısı ile Türkiye’de okuma-yazma bilmeme oranını sıfıra düşüreceğiz ya da okuma-yazma bilme oranını yüzde 100’e çıkartacağız.” şeklinde konuştu.

     Bakan Yılmaz, AK Parti iktidarları döneminde kızların okullaşma oranının da arttığını ifade etti.

“25 bin öğretmen ataması gerçekleştireceğiz”

Okul öncesi eğitimi arttırdıklarını, 10 bin olan derslik sayısını 30 binin üstüne yükselttiklerini belirten Yılmaz, “Bizim dönemimizde 584 bin öğretmen ataması gerçekleştirdik. Şimdi de bu sene 25 bin öğretmen ataması daha gerçekleştireceğiz. Biz geldiğimizde toplam öğretmen sayısı 500 binler civarındaydı. Şimdi yalnızca bizim dönemimizde atananlar 610 bine ulaşacak. Bugün sokakta gördüğünüz her 3 öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı.” şeklinde konuştu.

        CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin imam hatip liseleri ile ilgili açıklamasının sorulması üstüne Yılmaz, “O da doğru değil, gene cehaletini konuşturmuş. Bilmeden konuşuyor. Toplam imam hatip liselerindeki talebe oranımız yüzde 12, doluluk oranı da öyle Sayın İnce’nin söylediği gibi değil, yüzde 70’lerin üstünde.” şeklinde konuştu.

“Sayın İnce hiç bir vakit o apoletleri sökemeyecek”

       Yılmaz, İnce’nin, Korgeneral İsmail Metin Temel hakkındaki açıklamalarına ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

     “Birinci husus Sayın İnce devleti bilmediğini gösterdi. İkinci husus Sayın İnce, hiç bir vakit o apoletleri sökemeyecek. Bu millet onu istediği yere hiç bir vakit getirmeyecek. 1950’den bu yana kendisi de partisi de iktidar olamadı ki. Oyu ne kadar? CHP’nin, yüzde 25’te, kendisini % 21 gösteriyor. Bununla bu millet, buna bu cumhurbaşkanlığını vermez. Cumhurbaşkanımız devletin başıdır, milletin birliğinin, bütünlüğünün simgesidir. Cumhurbaşkanı AK Parti’nin başkanı olmasının yanında, bu milletin birliğinin, bütünlüğünün  ve devlet başkanlığı görevinin simgesidir… Devlet başkanı olan bir kimseyi devlet kurumu içinde görevde bulunan vali olsun, kumandan olsun alkışlamasından daha doğal hiç bir şey yoktur. Bunu da çok net söyleyeyim. Sayın İnce’nin endazesi bozulmuştur, ne ifade ettiğini bilmiyor.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.