Bakan Soylu’dan Cumhuriyet, milli iradenin üstünlüğüdür

Bakan Soylu'dan Cumhuriyet, milli iradenin üstünlüğüdür

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, “Cumhuriyet demek, milli iradenin üstünlüğü demektir. Bu noktadan hareketle adım attığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle hem tarihten getirdiğimiz anlayışımızı hem de 95 sene önce büyük fedakârlıkla kurmuş olduğumuz güzel cumhuriyetimizi geleceğe taşımaya kararlıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” dolayısı ile yayımladığı mesajda, “2 bin 222 senelik Türk devlet geleneğimizin, aynı öncekilerde olduğu gibi şanla, şerefle, şehit ve gazilerimizin fedakârlıkları ile kurulmuş son halkası olan güzel cumhuriyetimizin 95’inci sene dönümünü idrak etmenin sevinç ve heyecanı içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin iki bin yılı aşan serüvenin her anında insanlık için yüz akı olduğunu, merhamet, adalet ve insan onuruna ait bir iddia ortaya koyduğunu vurgulayan Soylu, şunları ifade etti:

“Orta Asya’dan Anadolu’ya göç ettik lakin hiçbir vakit mazlumun yanından zalimin yanına göç etmedik. Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya, Arabistan’a ayak bastık ama hiç bir vakit sömürüye, gözyaşına, yıkıma adım atmadık. İşte bu asil anlayışın evlatları, dünyadaki haksızlığa, sömürüye ve varlığına yönelmiş global bir saldırıya karşı korkmadan, değerlerini kaybetmeden büyük bir direniş ortaya koymuşlar ve 29 Ekim 1923’te cumhuriyetimizi ilan ederek, ebedî istikametimizi belirlemişlerdir. O gün, karanlık emellerini gerçekleştiremeyip hayal kırıklığına uğrayanlar, sonraki 95 sene içinde bizi darbelerle, terörle yıldırmaya, bin senelik kardeşliğimizi bozmaya, ayrıca bir gece devletimizi ele geçirmeye çalıştılar. Ancak aziz milletimiz o yüksek ruhu ile bütün bunları elinin tersi ile itmiş, 15 Temmuz’da meydanlarda, terörle mücadelede dağlarda, bu karanlık zihniyete kendi iradesi ile gereken yanıtı vermiştir. Yaşadıklarımız ne olursa olsun, çizgimiz değişmemiştir.”

Bugün Afrika’da içilen bir bardak suda, Ege’de, denizdeki “imdat” çığlığına uzanan elde aziz millet için edilen duaların bulunduğuna işaret eden Soylu, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet demek, milli iradenin üstünlüğü demektir. Bu noktadan hareketle adım attığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle hem tarihten getirdiğimiz anlayışımızı hem de 95 sene önce büyük fedakârlıkla kurmuş olduğumuz güzel cumhuriyetimizi geleceğe taşımaya kararlıyız. Bu vesileyle, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm komutanlarını, askerlerini, şehit ve gazilerini; kırmızı, yeşil ve kırmızı-yeşil şeritli, pirinçten ve şereften mamul bir madalyayı göğsünde takmış olan tüm geçmiş büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyor, aziz milletimizin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.