Bakan Pakdemirli:Gübre desteği iki katına çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Buğday, arpa ve kuru hububâtta gübre desteğini yüzde yüz arttırıp 4 liradan 8 liraya çıkarıyoruz. Yeni hasatta dünya fiyatları ile satın alacağız” dedi.Son dakika: Yüz binlerce kişiye müjdeyi bakan açıkladı! Tam iki katına çıktı

Marmara Bölge Toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Pakdemirli, bakanlık görevine geldiği zaman kendisine 81 ili dolaşma ve problemleri dinleme hedefi koyduğunu belirterek, bu kapsamda hafta sonları Elazığ’dan Artvin’e, Malatya’ya ikişer il dolaştıklarını kaydetti. Pakdemirli, bu hafta sonu da Hatay ve Adana’yı ziyaret etmeyi planladıklarını aktardı. Çiftçiyi, üreticiyi dinlemenin önemine değinen Pakdemirli, iki bakanlığın bir araya gelmesi ile beraber çok büyük büyük bir teşkilat olduklarını, dolayısı ile vatandaşı dinlemeleri gerektiğini ifade etti. Tarımla alakalı problemleri senelerdir dinlediğini ifade eden Pakdemirli, “İl ziyaretlerine gidiyoruz, incir çekirdeğini doldurmayacak sorunlar orada dağ gibi olmuş. Hem onları bulunduğumuz yerde çözüyoruz, yapısal problemlerle alakalı de iş planımızı gelecek günlerde açıklıyor olacağız” şeklinde konuştu. 

“Tarımda Milli Birlik Projesi’ni anlatacağız”

İki bakanlık olarak birleşerek toprak ve suyu birleştirdiklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, toprak ve suyun buluşturulmasının ileriye yönelik zirai hasılanın artması manasında çok kıymetli olduğunu ifade etti. 100 milyon nüfuslu bir ülkeye doğru gidildiğini söyleyen Pakdemirli, besin ihtiyacının % 50 daha fazla artacağı bir döneme gidildiğine işaret etti. Marmara’nın bitkisel ürün ihtiyacının toplamının yaklaşık yüzde 15’ini yaptığını anımsatan Pakdemirli, “Marmara Bölgesi illeri toplam tarla bitkileri üretiminde 15 milyon ton, meyve üretiminde 2 milyona yakın, sebze üretimindeyse 4,6 milyon ton. Yani Marmara Bölgesi bizim üretimde olmazsa olmaz bölgelerimizden bir tanesi. Ülkemiz toplamında tarla bitkileri üretiminin yüzde 22’sini, meyve üretiminin yüzde 9’unu, sebze üretiminin yüzde 15’ini ve toplam bitkisel üretiminin de yüzde 18’ini Marmara Bölgesi illerimiz karşılıyor” dedi. 

Pakdemirli, gelecek günlerde tarımda Milli Birlik Projesi’ni anlatacaklarını ifade etti. 

“Türkiye’yi et ithal eden bir ülke olmaktan kurtaracağız”

“2021’in sonu itibarıyla biz Türkiye’yi et ithal eden bir ülke olmaktan inşallah kurtaracağız” diyen Pakdemirli, bu konuda da bakanlık olarak gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti. Bir diğer konunun ölçek olduğunu vurgulayan Pakdemirli, devletin bu konuda gerekli tedbirleri alacağının altını çizerek, devletin yanı sıra beraber üretim yapmanın yollarının bulunması gerektiği çağrısında bulundu. Pakdemirli, lojistik konusunda da sorunlar olduğunu belirterek, bu alandaki kayıpların önlenmesi gerektiğini paylaştı. 

Konuşmasında üreticiye gübre müjdesi de veren Pakdemirli, “Buğday, arpa ve kuru hububâtta özel şekilde gübre desteğini yüzde yüz arttırıp 4 liradan 8 liraya çıkartıyoruz. Yeni hasatta dünya fiyatları ile satın alacağız” şeklinde konuştu. Pakdemirli, “Akıllı Kart” uygulamasının da daha fazla yaygınlaşmasını temenni etti. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.