Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan ile Mülyeci Anlaşmasını Durdurduk

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,”Yunanistan ile ikili geri kabul uzlaşmamız var. Şu anda o geri kabul uzlaşmasını durdurduk. Son mahkeme kararından sonra da Yunanistan’a yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.Haberler: Bakan Çavuşoğlu: Yunanistan ile geri kabul uzlaşmasını durdurduk

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından bir otelde  Antalya, Isparta ve Burdur bölgesi gazetecilerinin katılımı ile düzenlenen “Yerel  Medya Buluşmaları” toplantısına katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı.

Suriye’de ABD ile varılan yol haritası ile ilgili soru üstüne  Çavuşoğlu, Münbiç’ten sonra yol haritasını Fırat’ın doğusunda da uygulamaya  başlayacaklarını,  bunu YPG/PKK’nın kontrol ettiği tüm bölgeler için  uygulayacaklarını ifade etti.

Mutabakatın bu yönde olduğuna değinen Çavuşoğlu, teröristlerden  arındırılan kentleri gerçek sahibi olan yerli halka teslim edeceklerini, burda  da kriterin nüfus yapısı olacağını ifade etti.

Münbiç’ten teröristlerin çıkması konusunda ABD’nin sorumluluğu  olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şu şekilde devam etti:

“Buraya bu teröristleri ben getirmedim. Ben de destek vermedim. Silah  da vermedim. Bu teröristlerden Suriye’yi temizlemek lazım. Yol haritasının maksadı  bu. Bu bölgeyi istikrara kavuşturmamız lazım. YPG olduğu sürece de istikrar  olmaz. Neden Türkiye’deki 400 bin Kürt bu bölgeye dönemiyor? Biz 2 bin kilometre  kareyi DAEŞ’den aldıktan sonra 170 bin civarında Suriyeli Türkiye’den döndü. YPG  şu anda Suriye topraklarının yüzde 25’ine yakınını kontrol ediyor. Ve bir adet  Kürt ya da Arap dönemiyor. Zaten YPG, PKK tarafından etnik temizlik yapmaları için  sürgüne gönderilmiş. O yüzden de buralardan temizlenmesi lazım. Kandil’de  operasyonlar yapıyoruz, temizleyeceğiz. Orada zaten PKK kendi başına. Ama  dışarıdan destek alıyor ama Suriye’de ABD’nin kontrolünde. Burada esasen ABD’nin  sorumluluğu var. Dolayısı ile ABD YPG terör örgütlerini buradan iletecek.  Temizleyecek. Nereye gideceği de ciddi bir soru. Tabii Münbiç’ten sonra yol  haritası diğer yerlerde de uygulanmaya başlandığı zaman, şu anda istihbaratımızın  ve askerlerimizin görüşmeye başladığı bir konu ama önce şu Münbiç yol haritasını  bir uygulayalım. Ondan sonra nereye gidecekleri şu anda konuşulmaktan olan  konular.”

“KAPILARI KAPATIRIM, ÖLÜRSE ÖLSÜN’ DENİLMEZ”

Muhalefetteki partilerin cumhur başkanı adaylarının seçilmeleri durumunda  Türkiye’deki Suriyelileri ülkelerine iletecekleri yönündeki açıklamalarına  ilişkin Çavuşoğlu, adayların insani duygulardan uzak bir şekilde popülizm  yaptıklarını ifade etti.

Çavuşoğlu, bu insanların savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındığını  belirterek, şu şekilde konuştu:

“Bunları nereye ileteceksiniz? Nasıl ileteceksiniz? Rejime mi  teslim edeceksiniz? CHP alışık. CHP vaktinde Azerbaycanlı askerleri Sovyetlere  teslim etti. Hem de o Azerbaycanlılar ‘Bizi siz öldürün, bunlara teslim etmeyin’  dedikleri halde teslim etti. CHP alışık kardeşlerimizi satmaya. YPG’nin eline mi  teslim edeceksiniz, PKK’ya…Nereye ileteceksiniz, nasıl ileteceksiniz? Bizim  yaptığımız gibi ileteceksiniz. Fırat Kalkanı operasyonundan sonra 170 bin  Suriyeli döndü. Suriye içinden de oraya enaz 150 bin kişi döndü. Afrin  operasyonu el yapımı patlayıcılar dahil tüm temizlikler yapılıyor, yaşam normale  dönüyor. Şimdi buraya Türkiye’den de Suriyeliler dönecek, başka yerden de  dönecek. Münbiç yol haritası uygulandığı zaman, gene Münbiç’i terk etmek zorunda  kalanlar Türkiye’de epeyce var. Onlar buraya dönecekler. ABD ile uzlaşmamız bu  yol haritasının içerisinde. Münbiç bittikten sonra Fırat’ın doğusunda PKK’nın ve  YPG’nin kontrol ettiği alanları da istikrara kavuşturduğumuz vakit bu insanoğlu  dönmeye başlayacak. Buraları insanların döneceği şekilde bazı yardımlar yapmamız  lazım. Su, elektrik önemli. Cumhurbaşkanımız ‘Bunları oluşturalım’ şeklinde konuştu.  Cumhurbaşkanımız geleceği gören bir lider. Ne diyor ‘Gelin buralarda güvenli  bölgeler oluşturalım, evlerini yapalım. Ekonomik gelir sağlayıcı birşeyler  yapalım.’ diyor.  Bizden başka duyarlı olan yok ki? ‘AB tamam yapalım ama önce  siyasi çözümü görelim.’ diyor. Diğer ülkeler söylüyoruz, bazıları söz veriyor.  ‘Veririz’ diye söz veriyorlar. Keza Almanya ‘Veririz’ diyor. Keza bir mültecinin  maliyeti Almanya’da Suriye’dekinden 10 kat daha fazla. İnşallah Suriye’de güven  ve istikrar oluştukça geri göndeririz. ‘Al hepsini, orda ölürsen öl olmaz.”  İdlib bölgesinde 2 milyon insan var ama aynı zamanda terörist gruplarda var.  Bunları ilettiğin vakit doğrudan kendi bünyesine katacak. Ne olacak bir de  onlar tehdit olacak. Şimdi İdlib bölgesinde gözlem noktalarımızı oluşturduk.  Burada da insanoğlu dönmeye başladı. Seçim öncesinde insafsız bir şekilde  ‘Kapıları kapatırım, ölürse ölsün’ denilmez.”

YUNANİSTAN’LA GERİ KABUL ANLAŞMASI DURDURULDU

Yunanistan’da 15 Temmuz darbe girişimine katılan darbeci askerlerin  tahliye edilmesi ile ilgili soru üstüne Çavuşoğlu, Yunanistan’ın yaptığının kabul  edilebilir olmadığını ifade etti.

Yunanistan’ın darbelerden en fazla çeken ülkelerden biri olduğuna  değinen Çavuşoğlu, “Yunanistan’da hükümet hakikaten bu konuyu çözmek istiyor.  Fakat aynı zamanda görüyoruz ki Yunanistan’a batıdan çok ciddi baskı var. Hele  hele Yunan yargıçlara. Onlar diyor ki Yunan yargıçlar bağımsız. Ama biz biliyoruz  ki onlara batıdan çok baskı var. AB ile bir göçmen uzlaşması var. Bu uygulanıyor.  Bir de Yunanistan ile ikili geri kabul uzlaşmamız var. Şu anda o geri kabul  anlaşmasını durdurduk. Son mahkeme kararından sonra da Yunanistan’a yönelik  çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

FETÖ ELEBAŞISININ İADESİ

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili soru üstüne  Çavuşoğlu, usulüne uygun şekilde mahkeme kararlarını ve delilleri ABD’ye  ilettiklerini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeoyla yaptıkları son görüşmede  “Türkiye’den gelen ve gelecek olan delilleri çok ciddi bir şekilde ele alıyoruz.”  dediğini aktaran Çavuşoğlu, bununla alakalı üç ayrı komisyon kurulduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“FBI birçok eyalette FETÖ ile alakalı soruşturma başlattı. Pompeo  ‘Detaylarını ben bilemem ama ciddi bir tahkîkat olduğunu söyleyebilirim.’ şeklinde konuştu.  Bu önemli. Bizim de zaten ABD’den beklentimiz bu. Bir taraftan iade süreci bir  taraftan da ABD içerisinde yaptığı usulsüzlükler. Charter okulları, vergi  kaçakçılığı… Okullardaki öğretmenlerin maaşlarının yüzde 30’u FETÖ’ye ödeniyor.  Bu ABD kanunlarına göre de çok ciddi bir suç. Buna benzer çok usulsüzlükler var.  Objektif bir incelemede bu örgütün nasıl bir örgüt olduğunu görecekler.”

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.