Bahçeli erken yaşta emeklilikten vazgeçti!

Bahçeli erken yaşta emeklilikten vazgeçti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeliyle önceki gün yaptığı görüşmenin ayrıntılarını MYK’da kurmaylarıyla paylaştı. Görüşme esnasında Bahçeli’nin af konusunu hiç gündeme getirmediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu konu üstünde bir müzakere yapmadık” şeklinde konuştu. Yerel seçimlerde AK Partiyle MHP arasında yapılacak ittifak konusunda Bahçeliyle ‘prensipte’ aynı noktada olduklarını belirten Erdoğan, ‘Cumhur ittifakının’ bu tip konulardan ayrı değerlendirdiklerini anımsattı. Erdoğan’ın, MYK’da “Her iki partinin adaylarını çıkarmasının daha doğru olacağını ve MHP ile fikri ve gönül manasında bir ittifaka gidileceğini” ifade ettiği öğrenildi. MYK’da, MHP ile ittifakın belediye başkan yardımcılığı ya da belediye meclis üyelikleri konusunda olmasının daha doğru olacağı, aksi durumda ‘belli bir adayın dikte edilmesinin’ seçmen nezdinde olumsuz tepki göreceği değerlendirmesi yapıldı.

Erdoğan’ın, evvelki gün partisinin Meclis grubu toplantısında emeklilikte yaşa takılanlarla alakalı gündeme getirdiği açıklamaları Bahçeliyle görüşmesine de damga vurdu. Erdoğan’ın MYK toplantısında kurmaylarına “Sayın Bahçeli’ye bu yükün altından kalkamayacağımızı sayılarla anlattım. EYT dediklerimizin sayısı 6.2 milyon kişi. SGK’ya maliyeti 750 milyarın üstüne çıkıyor. Sayın Bahçeli, bu konuda ikna oldu. Bu konu artık gündemden çıkacak” bilgisini verdiği öğrenildi.

ERDOĞAN SON NOKTAYI KOYDU: AF, SEÇİME KADAR RAFA KALKIYOR

AK Parti, af düzenlemesinin çerçevesinin daraltılarak, yerel seçimlerden sonra gündeme getirilmesini kararlaştırdı.

MHP’nin ceza indirimi öngören yasa teklifi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında evvelki gün yapılan AK Parti MYK toplantısında masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre MYK üyelerinin tamamına yakını, MHP’nin teklifine yönelik olumsuz görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da “Kişilerin kişilere karşı işledikleri suçlar konusunda karar vermemiz doğru değil. Kimsenin vebalini alamayız. Vicdanları kanatamayız” diyerek MHP’nin teklifinin mevcut halini kabul edemeyeceklerini anlattığı öğrenildi. Erdoğan bu konuda diğer muhalefet partileriyle uzlaşma olasılığını de sordu, kurmaylarıysa muhalefet partilerinin destek vermesinin düşük bir olasılık olduğunu ifade etti.

Toplantıda, toplumda bir anlaşma oluşturacak ve geniş bir insaf sözleşmesi manasına gelecek bir çerçeve çizilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında bir komisyon kurulması benimsendi.

Toplantıda, yerel seçimler öncesinde ‘af’ atışmalarının olumsuz algılanacağını, şayet yapılacaksa, bunun seçim sonrasına bırakılması da kararlaştırıldı. Toplantıda, yapılan araştırmalarda toplumun yüzde 65-70’inin af düzenlemesine karşı çıktığı bilgisi de verildi.

Toplantıda, denetimli serbestlik ile adli kontrol uygulamalarının kapsamının genişletilebileceği de masaya yatırıldı.

NAFAKA VE BOŞANMALAR

MYK’da nafaka mağdurları ve uzun devam eden boşanma davaları da görüşüldü. Bazı üyeler 7 yıl süren ayrılma davalarının olduğunu, bunun süresinin sınırlandırılması ve kolay ayrılma sisteminin getirilmesini tavsiye etti. Adalet Bakanı Gül de, nafakanın evli kalınan süreye göre kademelendirilmesinin planlandığını ifade etti.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.