Babayiğit’e Yatırım Fonu

Babayiğit'e Yatırım Fonu

         Dünyada elektrikli araç kullanımı giderek artıyor. Öyle ki 2040 senesinde tüm araçların yüzde 60’ının elektrikli olacağı tahmin edilmektedir.

         Birçok kent ve ülke benzinli ve dizel araçların giriş yasağını içeren bildirgeler yayımlamış durumda. Örneğin Almanya’da 2030’da İngiltere ve Fransa’da 2040’ta yeni benzinli ve dizel araba artık satılamayacak. 2024’ten sonra Roma’ya dizel araç giremeyecek. Tam 16 ülke, ülkelerine içten yanmalı otomobillerin giremeyeceği ya da yenisinin satılamayacağı tarihleri açıklamış durumda.

         Bu gelişme sonucu elektrikli araç üreticileri de bir yandan maliyetleri düşürürken bir yandan da bu değişime ayak uyduracak üretim yapma ve buradan da tabii ki gelir ve kar elde etme peşinde. Yatırımcılar ise şimdilik bu süreçte izleyici konumunda. İş Portföy ise otomotiv endüstrisinin bu yeni üretim biçiminden yatırımcıları faydalandırmak için ‘Elektrikli Araçlar Karma Yatırım Fonu’nu çıkarmak üzere. Fon elekrtikli araç üretmek için gerekli olan pilin Şili’deki maden şirketinden Çin ve Avustralya’daki lityum pil şirketlerine ordan da elektrikli araba üreten şirketlerin hisselerini kapsayan bir yapıya sahip.

‘BİREYSEL YATIRIM ÇOK ZOR’

       Türkiye’den Baabayiğit ismi verilen yeni elektrikli araba üreticileri Vestel, Turkcell, Karsan, Zorlu ve ASELSAN’ın hisselerine de yatırım yapacak olan fon, toplam 40 şirketin hisselerinin getirisinden faydalanacak. Eraslan, bu şirketlerin hisselerine bireysel yatırımın zor olduğunu, örnek olarak lityum pil madeni hissesi almak için Şili’de hesap açılması gerektiğini, hâlbuki Takasbank ile uzun süre çalışarak oluşturulan alt yapı ile yatırımcıların bu fonla maden şirketlerinin getirisinden faydalanabileceğini ifade etti. Pil üreten şirketlerin piyasa kıymetinin gün geçtikçe arttığına değinen Eraslan, “En büyük 5 pil şirketi, 5 ülkede faaliyet gösteriyor. Bu şirketlerin en büyüğünün kıymeti 3 milyar doları aştı. Lityum ve kobalt madenlerine talep artıyor.

         En büyük lityum madeni üreticisi şirketin piyasa kıymeti 14 milyar doları aştı. Fon bu şirketlerin hisse senetleri ve borçlanma araçlarına yatırım yapacak. Elektrikli araç üretiminde yer alan şirketlerin tamamına bu fonla yatırım yapılmasını sağlıyor olacağız” dedi.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.