Artık kamuda CEO dönemi başlıyor

Artık kamuda CEO dönemi başlıyor

Türkiye, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi ve bakanların açıklanması ile birlikte yeni bir yönetim biçimine geçti. Devlet yapısının çağa uygun ve yeni sistemle uyumlu hale gelmesi için ilk Kanun Hükmünde Kararname’ler hafta başında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Üç numaralı KHK ile kamu-kurum ve kurumlarındaki atama usulleri belirlenmiş oldu. Bu KHK’larda önemli ayrıntılar bulunuyor.

ÜÇLÜ KARARNAME BİTTİ

Daha önce üçlü kararnameyle (Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı) atanan bürokratlar artık alakalı bakanın teklifiyle ya da doğrudan Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Buna göre bakan yardımcıları, kurum başkan ve genel müdürler ile valileri doğrudan Cumhurbaşkanı atayacak. Diğer yönetim kurulu üyeleri, teftiş kurulu üyeleri gibi kadrolara atama yetkisiniyse Cumhurbaşkanı bakan veya bakan yardımcılarına devredebilecek.

MEMURİYET ŞARTI KALDIRILDI

Kurum başkanları ve genel müdür kadrolarına atanmak için 4 senelik üniversite mezunu olmak, alanında enaz 5 sene sigortalı çalışmış olmak yeterli olacak. Böylece kurum başkanları, genel müdürler ve valiler için memurluk şartı aranmayacak. Bu görevlere özel sektörde enaz 5 sene görev yapmış kişiler de atanabilecek. Daha alt kadrolardaysa en az 5 senelik kamu hizmeti aranacak. Görev süreleriyse Cumhurbaşkanının vazife süresi ile sınırlı olacak.

KİMLER ÖZELDEN GELEBİLİR?

Özelsektörden de atama yapılabilecek görevlerden bazıları şöyle: Diyanet İşleri Başkanı, MİT Başkanı, MGK Genel Sekreteri, Savunma Sanayi Başkanı, Bakan Yardımcıları, Cumhurbaşkanlığı Ofis Başkanları, Cumhurbaşkanlığı Kurul Başkanları, TRT Genel Müdürü, Merkez Bankası Başkanı, Özelleştirme İdaresi Başkanı, Sayıştay Başsavcısı, Valiler, Büyükelçiler, TMSF Başkanı, YÖK üyeleri, GİB Başkanı, SGK Başkanı, KOSGEB Başkanı, genel müdürler, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü, TOKİ Başkanı.

SÖZLEŞME VE MAAŞ SİSTEMİ

Kurumbaşkanları ve genel müdürlerin sözleşmeleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun dışında da yapılabilecek. Bu görevlere getirilecek olan kişilerin maaşları ile ilgili taban ve tavan ücretler benzer görevlere bakılarak belirlenecek. Emsal bir ücret olmadığı taktirde de işin yapısına göre maaş belirlenecek. Burada da maaş belirleme yetkisi sözleşmeyi imzalayan makam veya Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek.

KİMSE MAĞDUR OLMAYACAK

Memuriyettenolmayıp özel sektörden üst seviye görevlere atananların ayrılmalarıyla ilgili usuller de KHK ile belirlendi. Buna göre, özel sektörden gelip vazife süresi bitenler veya görevden ayrılanlara tazminat ödenip ödenmemesi ya da tazminatın miktarını Cumhurbaşkanı belirleyecek. Üst seviye göreve atananlar şayet devlet memuruysa bunlar görevden ayrıldığında eğitim durumları ve bulundukları göreve denk pozisyonlara atanabilecek. Bu atamalar yapılıncaya kadar da maaşlarını almaya devam edecekler. Emekli olurlarsa ikramiye alacaklar.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.